لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۳

دبیر کل سازمان ملل متحد دولت سری لانکا را به آشتی با اقلیت تامیل دعوت کرد


دبیر کل سازمان ملل متحد از کوشش های سری لانکا برای مراقبت از صدها هزار نفر که در ماه های پایانی جنگ داخلی در کشور دربدر شدند، تقدیر می کند، اما همچنین می گوید لازم است کارهای بیشتری انجام گیرد.

بان کی مون روز شنبه با ماهیندا راجاپاکسا رییس جمهوری و دیگر مقامات ارشد سری لانکا ملاقات کرد و در کنفرانس خبری مشترکی با وزیر امور خارجه هشدار داد که اگر دولت نتواند با اقلیت تامیل از در آشتی در آید، امکان دارد تاریخ تکرار شود.

بان کی مون همچنین خواهان دسترسی نامحدود امدادگران به اردوگاه هایی که اینک در آنها نزدیک به ۳۰۰ هزار آواره تامیل زندگی می کنند شد.

پیشتر، دبیر کل سازمان ملل متحد از خانواده ها و یک کلینیک در یک اردوگاه پرجمعیت دیدن کرد. از زمانی که رییس جمهوری سری لانکا پیروزی بر شورشیان تامیل تایگرز را پس از ۲۵ سال جنگ اعلام کرد، بان کی مون بلند پایه ترین مقام بین المللی است که از نواحی جنگزده شمال کشور دیدن می کند.

مقامات سازمان ملل متحد تخمین می زنند که در جریان ماه های پایانی جنگ، بیش از ۷ هزار تن جانسپردند و هزاران نفر مجروح شدند. سازمان ملل متحد می گوید مناقشه ۲۵ ساله بالغ بر ۱۰۰ هزار کشته برجا گذاشته است.

XS
SM
MD
LG