لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۹

رییس اکثریت سنای آمریکا: ما اجازه نخواهیم داد که تروریست ها در خاک آمریکا باشند


سناتور «Harry Reid» رهبر اکثریت سنای آمریکا روز سه شنبه گفت «من صریح تر از این نمیتوانم بگویم که ما هرگز اجازه نخواهیم داد تروریست ها در خاک آمریکا باشند.»

سناتور «Reid» که با خبرنگاران سخن میگفت اظهار داشت مجلس سنا نمیتواند بودجه لازم را برای بستن بازداشتگاه گوانتانامو تا زمانی که دولت اوباما طرح خود را ارائه نکند، تصویب نماید.

پرزیدنت اوباما که طی فعالیت های انتخاباتی خود برای ریاست جمهوری آمریکا بارها قول داده بود در صورت پیروزی برای رسیدن به ریاست جمهوری آمریکا زندان گوانتانامو را تعطیل خواهد کرد، در دومین روز شروع کار خود در کاخ سفید یعنی در روز پنجشنبه بیست و دوم ماه ژانویه دستور ویژه ای را برای بستن بازداشتگاه گوانتانامو صادر کرد. اما در هفته های اخیر با توجه به بحث های فراوانی که در این باره بین موافقان و مخالفان جریان داشت – به ویژه مطرح کردن اهمیت چگونگی اجرای این تصمیم در چهارچوب حفظ امنیت ملی آمریکا - روز گذشته رییس اکثریت سنا تصویب هر بودجه ای را برای انجام دستور ویژه اجرایی پرزیدنت اوباما به ارائه طرح دولت وی در این باره موکول کرد.

«واشنگتن پست» در این باره می نویسد: متحدان پرزیدنت اوباما در سنا بودجه لازم را برای بستن زندان خلیج گوانتانامو تا زمانی که دولت نتواند طرح قابل قبولی را برای انتقال بازداشتی ها ارائه دهد، در اختیار وی قرار نخواهند داد.

... و در یک جدایی دیگر، رییس اکثریت با انتقال بازداشتی ها به خاک آمریکا – چه برای محاکمه چه برای سپری کردن دوره محکومیت خود – مخالفت کرد.

سناتور «Dick Durbin» سناتور با نفوذ دموکرات از ایالت ایلینوی که یکی از متحدان نزدیک پرزیدنت اوباماست نیز به نوبه خود گفت طرح بستن گوانتانامو منتفی نشده است اما تامین بودجه آن تا زمانی که دولت طرح قابل قبولی به ما بدهد، به تعویق خواهد افتاد.

XS
SM
MD
LG