لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۶

اوباما و نتانياهو درکاخ سفيد راجع به صلح خاورميانه و برنامه اتمی ايران مذاکره می کنند


نخست وزير جديد اسرائیل برای مذاکره با مقامات آمريکایی درباره چشم انداز صلح ميان اعراب و اسرایيل، و برنامه اتمی ايران در واشنگتن است.

بنجامين نتانياهو نخست وزير اسرایيل بامداد امروز، يکشنبه، وارد واشنگتن شد. وی گفته است مذاکرات آتی صلح ميان اسرایيل و فلسطينيان بايد معطوف به مسائل اقتصادی و امنيتی شود نه تاسيس يک کشور فلسطينی که ايده آن را تایيد نکرده است.

باراک اوباما ریيس جمهوری آمريکا گفته است راه حل دو کشوری برای منازعه اسرایيلی-فلسطينی در کانون هدف او برای تحقق بخشيدن به صلحی جامع و فراگير در خاورميانه قرار دارد.

يک سخنگوی اسرایيلی تفاوت دراين نظرها را کوچک جلوه داد و گفت آقای نتانياهو اطمينان دارد که دو متحد می توانند زمينه ای مشترک پيدا کنند.

اولويت ارشد برای آقای نتانياهو متوقف ساختن روندی است که وی آن را پيگيری ايران در مورد دسترسی به تسليحات اتمی و حمايت از گروههای ستيزه گر ضد اسرایيلی حماس و حزب الله ميداند.

پرزيدنت اوباما در مصاحبه ای با هفته نامه آمريکایی نيوزويک که امروز در وب سايت اين مجله منتشر شد می گويد با رويکرد به ايران ميخواهد اين شانس را به آن کشور بدهد که خود را با معيارها و ضوابط بين المللی هماهنگ کند. اما وی همچنين گفت هيچ گزينه ای را منتفی شده نميداند، اگر اين روند به شکست بيانجامد.

پرزيدنت اوباما گفت با توجه به اظهارات محمود احمدی نژاد ریيس جمهوری ايران وی کاملا بوضوح درک ميکند چرا اسرایيل ايران را تهديدی برای موجوديت خود ميداند. رهبر ايران بارها فنای اسرایيل را پيش بينی کرده است.

اسرایيل با ابراز نگرانی نسبت به برنامه پرزيدنت اوباما برای مذاکره با ايران می گويد تهران از اين مذاکرات برای خريدن وقت ضمن نزديک تر شدن به يک توانایی اتمی استفاده ميکند.

ايران می گويد برنامه اتمی اش صلح آميز است. بسياری، اسرایيل را تنها دولت مسلح به تسليحات اتمی در منطقه می شناسند.

مقامات آمريکایی می گويند اسرایيل برای تشويق دولت های ميانه رو عرب به ملحق شدن به جبهه ای واحد عليه يک ايران مسلح به تسليحات اتمی بايد در صلح با فلسطينيان پيشرفت کتد.

آقای اوباما و آقای نتانياهو قرار است روز دوشنبه در کاخ سفيد در ملاقاتی که نخستين ملاقات اين دو پس از به قدرت رسيدن در اوايل سال جاری است، مذاکرات خود را انجام دهند.

آقای نتانياهو همچنين قرار است روز سه شنبه با قانون گذاران آمريکایی در کنگره ملاقات کند که در آنجا حمايت از اسرایيل همواره قوی بوده است.

صائب عريقات مذاکره کننده فلسطينی روز شنبه گفت اميدوار است آقای نتانياهو به خواست ریيس جمهوری آمريکا و ديگر رهبران جهان که از راه حل دو کشوری جانبداری می کنند، توجه کند.

XS
SM
MD
LG