لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۱

محمد البرادعی هشدار داد که جهان ميتواند دست کم با ٩ دولت اتمی بالقوه در سال های آتی مواجه باشد


رئيس آژانس اتمی سازمان ملل هشدار داد که ممکن است در عرض چند سال آينده تعداد دولت های مسلح به سلاح های اتمی به دو برابر تعداد کنونی افزايش يابند، مگر آنکه قدرت های عمده جهان در راه خلع سلاح گامهای مؤثری بردارند.

محمد البرادعی رئيس آژانس بين المللی انرژی اتمی به روزنامه گاردين گفت که خطر گسترش تسليحات اتمی بويژه در خاورميانه بسيار زياد است. آقای البرادعی ميگويد در خاورميانه بسياری اين احساس را دارند که دولت های کشور خودشان توسط جهان بيرون مورد رفتاری غيرعادلانه قرار می گيرند. رئيس آژانس اتمی سازمان ملل وضعيت کنونی را «بمبی آماده انفجار» توصيف کرد.

در اين مصاحبه که روز جمعه منتشر شد آقای البرادعی پيش بينی کرد که موج بعدی گسترش تسليحات اتمی شامل «کشورهائی خواهد بود که قابليت ساختن سلاحهای اتمی را دارا هستند و اجزاء و اطلاعات لازم را در اختيار دارند و تنها چيزی که لازم است اينست که در موقع لزوم اجزاء سلاحها را بيکديگر متصل سازند و کلاهک های اتمی مورد نظر خود را بدست آورند.

آقای البرادعی گفت که اين پديده به ايران محدود نيست و جهان ميتواند دست کم با ٩ دولت اتمی بالقوه، در سال های آتی مواجه باشد.

آقای البرادعی امکان دستيابی تروريستها را به تسليحات اتمی را نيز بزرگترين خطری که جهان را تهديد ميکند، توصيف نمود.


XS
SM
MD
LG