لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۸

پرزيدنت اوباما: ايالات متحده، افغانستان و پاکستان در مبارزه با القاعده و متحدان افراطی آن هدفی مشترک دارند


<!-- IMAGE -->

باراک اوباما رییس جمهوری امریکا اخیرا با حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان و آصف علی زرداری رییس جمهوری پاکستان در کاخ سفید ملاقات کرد. او گفت ایالات متحده، افغانستان و پاکستان هدفی مشترک دارند: القاعده و متحدان افراطی آن در پاکستان و افغانستان را تارومار کنند و شکست دهند، و توانایی آنها را برای فعالیت در هر یک از دو کشور در آینده از بین ببرند.

در کوشش برای مقابله با این تهدید، ایالات متحده، پاکستان و افغانستان باید اطلاعاتی را که فراهم می آورند با یکدیگر تقسیم کنند، و تلاش های خود را برای منزوی ساختن، هدف گرفتن، و حذف اعضای القاعده و طالبان هماهنگ سازند. روشن است که در جنگ علیه شورشیان در افغانستان به سربازان بیشتری نیاز است. به این دلیل است که ایالات متحده ۲۱ هزار سرباز اضافی به آن کشور می فرستد و بر کوشش برای آموزش نیروهای امنیتی می افزاید.

پرزیدنت اوباما گفت در همین حال، با این تهدید باید با فراهم آورن فرصت های اقتصادی برخورد شود. در تلاش برای گسترش فعالیت های عمرانی و توسعه، ایالات متحده در انتطار است در باره توافق های تجارتی و ترانزیتی برای گشودن مرزهای افغانستان و پاکستان بروی تجارت بیشتر، مذاکره کند.

پرزیدنت اوباما گفت: در داخل افغانستان ، ما باید به رشد اقتصاد کمک کنیم، در همین حال گزینه هایی بجای تجارت مواد مخدر فراهم آوریم. ما باید از انتخابات آزاد و باز در اواخر پاییز حمایت کنیم ، همراه با آن، به حفاظت از حقوق تمام مردم افغانستان که بسختی بدست آمده است، کمک کنیم. و ما باید دولت های محلی را برای ایستادگی در برابر فسادی که از پیشرفت جلوگیری می کند، یاری دهیم.

دولت پاکستان به حمایت از نهادهای دمکراتیک خود و کمک به مقابله با شورشان طالبان نیاز دارد. پرزیدنت اوباما گفت : ما باید کاری بیشتر از ایستادگی در مقابل کسانی که می خواهند پاکستان را ویران کنند انجام دهیم. ما باید در کنار کسانی که حواهان ساختن کشور هستند بایستیم، که بمعنای حمایت از ساختن مدارس، راه ها و بیمارستان ها است.

پرزیدنت اوباما گفت راه پیش رو دشوار خواهد بود. خشونت های بیشتری روی خواهد داد و شکست هایی ببار خواهد آمد. اما می خواهم روشن کنم که ایالات متحده تعهدی طولانی برای شکست دادن القاعده بر عهده گرفته است، ولی همچنین از دولت هایی افغانستان و پاکستان که بگونه ای دمکراتیک انتخاب شده اند حمایت می کند.

XS
SM
MD
LG