لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۳

آمریکا طالبان را مسئول تلفات غیر نظامیان در افغانستان می داند


ایالات متحده آمریکا ستیزه گران طالبان را متهم می کند که شهروندان افغان را به داخل خانه ها میرانند و از آنها به عنوان سپرهای انسانی استفاده می کنند.

مقامات در ایالت فراه در غرب افغانستان ادعا کرده اند که در حملات هوایی آمریکا در روزهای دوشنبه و سه شنبه ( در روستاهای گنجی آباد و گرانی ) ۱۴۷ تن، که اکثرا غیر نظامی بودند، کشته شدند.

روز شنبه، ارتش آمریکا گفت دولت افغانستان تایید کرد «تعدادی غیر نظامی» کشته شدند، اما رقم دقیق آن مشخص نشده است.

یک مقام نظامی آمریکا می گوید تحقیقات نشان می دهد رزمندگان طالبان روستاییان را به عمد مجبور ساختند به محل هایی که آنها از آنجا به نیروهای آمریکایی و افغان حمله می کردند بروند.

او همچنین می گوید طالبان بزرگان روستا را ناچار ساختند برای برانگیختن خشم مردم اجساد را در خیابان ها بگردانند.

مقامات وزارت دفاع آمریکا می گویند در ناحیه بالا بلوک حدود ۵۰ تن، که اکثر آنها ستیزه گر بودند، کشته شدند.

تحقیقگران گفتند آنها قادر نبودند دقیقا مشخص کنند کدامیک از کشته شدگان رزمندگان طالبان یا مردم عادی بودند زیرا تمام اجساد شدگان پیش از آن که تحقیقگران به محل برسند دفن شدند.

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان روز جمعه خواهان پایان گرفتن حملات هوایی آمریکا شد و گفت جنگ با تروریسم در روستاهای افغانستان صورت نمی گیرد.

کرزی در مصاحبه ای با سی ان ان همچنین گفت یک هیات افغان تایید کرده است که در حملات هوایی در ولایت فراه بیش از ۱۰۰ شهروند کشته شدند.

در این میان، سازمان نظارت بر حقوق بشر از ناتو خواسته است نتایج تحقیقات خود را در مورد حادثه ای در ایالت کاپیسا در افغانستان منتشر کند.

این سازمان نیروهای ناتو را متهم می کند که در جریان زدوخورد با ستیزه گران از فسفر سفید استفاده کردند و موجب سوختگی شدید یک دختر هشت ساله شدند.

قوانین بین المللی به ارتش ها اجازه می دهد از فسفر سفید برای ایجاد پرده های دود استفاده کنند، اما کار برد آنرا در نزدیکی غیر نظامیان ممنوع می سازد.

ناتو این اتهامات را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG