لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۷

کارکنان سازمان گزارشگران بدون مرز در همبستگی با رکسانا صابری دست به اعتصاب غذا زدند


سه شنبه ٨ ارديبهشت ماه سازمان گزارشگران بدون مرز که هدف آن حمايت از آزادی مطبوعات و روزنامه نگاران در گوشه وکنار جهان است با انتشار بيانيه ای اعلام کرد: «همه کارکنان اين سازمان برای همبستگی با رکسانا صابری دست به اعتصاب غذا زده اند.»

رکسانا صابری خبرنگار آمريکايی که دارای تابعيت ايران نيز هست در سه ماه گذشته در سلول انفرادی در زندان مخوف اوين در تهران بسر ميبرد، وی بدليل اعتراض به حکم دادگاه مبادرت به اعتصاب غذا کرده است.

در يبانيه سازمان گزارشگران بدون مرز آمده است: «رکسانا صابری مصمم است تا تحقق خواسته‌هايش به اعتصاب ادامه دهد.»

مقامات اين نهاد بين المللی مدافع حقوق روزنامه نگاران در ييانيه خود اعلام کرده اند: «رکسانا پس از هفت روز اعتصاب غذا بسيار ضعيف شده است. ما برای سلامت وی نگران هستيم. به همين دليل در همبستگی و برای حفظ سلامتش در حرکتی سمبليک مي‌خواهيم به جای او اعتصاب غذا کنيم.»

پس از آنکه هفته گذشته سازمان عفو بين الملل از همه فعالان حقوق بشر درجهان خواست تا از مقامات جمهوری اسلامی خواهان آزادی سريع وبی قيد وشرط رکسانا صابری شوند. اينبارسازمان گزراشگران بدون مرز همه دست‌اندرکاران رسانه‌ها را فرا خوانده است تا در دفاع آزادی بيان و مطبوعات با اعتصاب غذا به کارکنان اين سازمان بپيوندند.

مقامات سازمان گزارشگران بدون مرز در بيانيه خود گفته اند: «ما می خواهيم رکسانا صابری بداند که تنها نيست و به اعتصاب خود پايان دهد. ما او را تنها نخواهيم گذاشت.»

ماه گذشته عليرضا جمشيدی سخنگوی قوه قضائيه اعلام کرد که رکسانا صابری در يکی از شعب دادگاه انقلاب رکسانا صابری به اتهام جاسوسی به نفع اجانب در يک محاکمه غير علنی به هشت سال زندان محکوم شد.

برخلاف قوانين ايران و تعهدات بين المللی در رابطه با استاندارهای حقوق بشر، در طول مدت بازداشت به خانم صابری اجازه داده نشد که وی با وکيل مدافع خود ملاقات کند. خانم صابری در دادگاه گفته است در طی بازجويی وی را فريب داده اند که اگر اتهام جاسوسی را بپذيرد وی را آزاد خواهند ساخت. و درهمين رابطه در دادگاه تمامی اعترافات خود را رد کرده است.

همچنين تاکنون مقامات قضايی هيچ گونه مدرک و سندی که اتهام جاسوسی رکسانا صابری را ثابت کند ارائه نکرده اند. به عبدالصمد خرمشاهی وکيل مدافع خانم صابری نيزتا روز محاکمه اجازه مطالعه پرونده داده نشد. گفته ميشود هفته گذشته شيرين عبادی وکالت خانم صابری را پذيرفته است اما تاکنون به وی نيز اجازه ملاقات با موکلش را نداده اند.

بر طبق گزاشات سازمان گزارشگران بدون مرز ايران هم ‌اکنون با هفت روزنامه و دو وب ‌نگار زندانی، بزرگترين زندان روزنامه‌نگاران در خاورميانه است و در در رده‌بندی سال ٢٠٠٨ اين سازمان، ايران در رده ١٦٦ از ١٧٣ کشور جهان قرار دارد.

XS
SM
MD
LG