لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۶

سازمان جهانی بهداشت سطح هشدار آنفلوآنزای خوکی را بالا برد


سازمان جهانی بهداشت سطح هشدار همه گیرشدن ویروس مرگبار آنفلوآنزای خوکی را بالا برده است، که نشان می دهد این بیماری عفونی در میان مردم گسترش پیدا می کند. در این میان، شمار مرگ ها در مکزیک، مرکز شیوع بیماری، افزایش یافته است.

مسئولان بهداشت در مکزیک شامگاه دوشنبه گفتند عقیده بر این است که تاکنون ۱۵۲ نفر درگذشته اند، در حالی که ۱۶۰۰ نفر دیگر بیمار شده اند.

افزایش شمار مردگان چند ساعت پس از آن اعلام شد که مقامات سازمان جهانی بهداشت سطح آماده باش را یک درجه افزایش دادند و به مرحله چهارم، که دو گام از مرحله شیوع کامل آن پایین تر است، ارتقا دادند. اما یک مقام سازمان می گوید همه گیر شدن بیماری مسلم نیست.

دست کم ۴۴ مورد بیماری در آمریکا، از جمله ۱۱مورد در کالیفرنیا تایید شده است. آرنولد شوارتزنگر، فرماندار ایالت می گوید بسیاری از موارد تایید شده در امتداد مرز مکزیک روی داده است.

مقامات بهداشتی در اسراییل می گویند آزمایش های انجام شده روی مرد ۲۶ ساله ای که اخیرا از مکزیک بازگشته ، مثبت بوده است.

شیوع ویروس آنفلوآنزای خوکی در بریتانیا، کانادا، زلاندنو، و اسپانیا تایید شده است، در حالی که کره جنوبی و فرانسه درباره موارد مظنون بیماری تحقیق می کنند.

برخی از بیماران اخیرا از مکزیک باز گشته اند. مقامات کشورهایی از جمله ایالات متحده و بریتانیا به شهروندان خود توصیه می کنند تمام سفرهای غیر لازم به مکزیک را لغو کنند. در آنجا تمام مدارس تا هفته آینده تعطیل شده اند.

اما یک سخنگوی سازمان جهانی بهداشت روز سه شنبه در ژنو گفت در یک بیمار مبتلا به آنفلوآنزای خوکی ممکن است عوارضی دیده نشود، و کنترل ها و بازرسی های مرزی را بی معنا می سازد.

ایالات متحده وضعیت بهداشتی اضطراری اعلام کرده است، چنین اقدامی به مقامات اجازه می دهد پول فدرال را خرج کنند و موجودی های داروهای ضد ویروس را وارد بازار کنند. پرزیدنت باراک اوباما گفت وضعیت اضطراری به عنوان یک «اقدام احتیاطی» اعلام شد و وضع نگران کننده نیست.

سازمان جهانی بهداشت می گوید آنفلوآنزای خوکی یک بیماری بسیار واگیر دستگاه تنفسی است. عوارضش عموما شبیه آنفلوآنزای فصلی است، اما موارد آن از عفونت های ملایم تا ذات الریه شدید که به مرگ منجر می شود، متفاوت است.

XS
SM
MD
LG