لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۹

اسرائيل منافع چين را از ايران بدون تسليحات اتمی برای وزير خارجه چين تشريح ميکند 


* اسرائيل نگران نبودن چين در ائتلاف کشورهای خواستار تحريم های شديد ترعليه ايران است

جروسلام پست زير عنوان"اسرائيل از چين ميخواهد ايران را زير فشار بگذارد" می نويسد کسب اطلاع کرده است که مقامات اسرائيلی به وزير امورخارجه چين خواهند گفت واردات نفت و گاز چين از ايران می تواند در آينده به خطر بيفتد - اگر فشار به جمهوری اسلامی برای متوقف ساختن برنامه اتمی اش بيشتر نشود، و متعاقبا برخوردی نظامی رخ دهد.

جروسلام پست با اين يادآوری که يانگ جيه جی وزير امورخارجه چين روز چهارشنبه برای ديداری سه روزه وارد اسرائيل شد می نويسد در اين مدت ديپلمات های اسرائيلی استدلال خواهند کرد که موضع فعال تر چين در فشار به ايران، می تواند به سهم خود به اجتناب از برخوردی نظامی کمک کند، و منبعی مهم از انرژی برای اقتصاد رو به رشد چين، که تشنه انرژی است، حفظ و حراست شود.

جروسلام پست می نويسد اسرائيل نگران نبودن چين در ائتلاف کشورهای خواستار تحريم هائی سخت تر و تهاجمی تر عليه ايران، و نيز آثار سياسی ناشی از رونق در مناسبات تجاری چين و ايران است.

جروسلام پست می نويسد تجارت ميان پکن و تهران به حدود بيست و پنج ميليارد دلار رسيده است و تغذيه نفتی بخشی از اقتصاد چين، با رشد سالانه ده درصدی آن، از نفت ايران انجام ميگيرد، که قريب سيزده درصد واردات نفتی چين است.

* تحريم های فلج کننده نيزهمزمان با آمادگی برای گفتگو مد نظر خواهد بود

واشنگتن تايمز زير عنوان"تحريم هائی فلج کننده عليه ايران يک گزينه است" می نويسد دولت اوباما فشار به ايران را برای توافق در باره مذاکرات راجع به برنامه اتمی اش بالا برد، و هيلاری کلينتون وزيرامورخارجه آمريکا روز چهارشنبه تهديد به تحريم هائی فلج کننده عليه تهران کرد - اگر تهران در پاسخ به راه جوئی های ديپلماتيک غرب کوتاهی کند.

واشنگتن تايمزمی نويسد خانم کلينتون به کميته امور خارجی مجلس نمايندگان گفت ما برای تماس با مقامات ايران و مذاکره در باره مجموعه ای از مسائل، کاملا آماده ايم - اگر آنها نيز متقابلا آماده باشند. اما در عين حال تحريم هائی بسيار شديد و فلج کننده را نيز تدارک می بينيم که ممکن است توسل به آنها در صورتيکه پيشنهادهای ما رد شوند و يا بی اثر و ناموفق بمانند، ضروری شناخته شود.

* جليلی ميگويد بيانيه ايران حاوی فرصتی تازه و مواردی سازنده برای پيشبرد مذاکرات اتمی است

واشنگتن پست زير عنوان"مقام ايرانی و سولانا از اتحاديه اروپا در باره جلسه ای اتمی تبادل نظر کردند" با اين يادآوری که سعيد جليلی مذاکره کننده اتمی ايران و خاوير سولانا مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا روز پنجشنبه در پی اعلام آمادگی ايران برای مذاکره با شش قدرت جهان در باره اختلافات ديرين اتمی تلفنی با يکديگر صحبت کرده اند، به نقل از يک سخنگوی آقای سولانا می نويسد تشکيل جلسه ای در سطح کارشناسان موضوعی بود که در اين صحبت مطرح شد، و گرچه هنوز زمانی برای آن در نظر گرفته نشده است، اما هدف ادامه دادن به تماس و گفتگوست.

واشنگتن پست اظهارات آقای جليلی را نقل ميکند که گفته است بيانيه ايران حاوی فرصتی تازه و مواردی سازنده برای پيشبرد مذاکرات در فضائی عادلانه و برخوردار از احترام متقابل است.

* عبادی به صحنه دفاع از رکسانا ميرود

سياتل تايمز زير عنوان"برنده جايزه نوبل دفاع از خبرنگار آمريکائی ايرانی تبار را بعهده ميگيرد" می نويسد شيرين عبادی هنگامی که در سال ۲۰۰۳ برنده جايزه نوبل شد، کميته نوبل از وی به عنوان فردی شجاع ياد کرد که به ويژه دفاع از حقوق زنان و کودکان را در کانون تلاش های خود دارد. هنوز هم اين توصيف در مورد عبادی ، حقوق دان برجسته مدافع حقوق بشر در ايران صادق است. او در اين هفته وارد صحنه دفاع از رکسانا صابری خبرنگار آمريکائی ايرانی تباری شد که برايش به اتهام جاسوسی برای آمريکا حکم محکوميت صادر شده است.

سياتل تايمز با اين يادآوری که خانم عبادی و تيم حقوق دانان وی عهده دار دفاع از بسياری از ناراضيان و قربانيان نقض حقوق مدنی و انسانی بوده اند انگيزه رضا صابری، پدر رکسانا، در مراجعه به خانم عبادی و تيم او را کمک به دفاع از دخترش توصيف کرده است.

XS
SM
MD
LG