لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ ایران ۲۰:۰۱

جشنواره فیلم های هندی لس آنجلس از بازیگر فیلم زاغه نشین میلیونر تجلیل کرد


آنیل کاپور، تا سال گذشته و حتی پیش از اهدای جوایز اسکار یکی از چند صد هنرپیشه فیلم های موسوم به «بالیوود» در هندوستان محسوب می شد.هنرپیشه ای که هرچند در داخل هندوستان تا حدودی شناخته شده بود اما در خارج از شبه قاره هند هیچگاه مطرح نشده بود.

با موفقیت فیلم برنده اسکار زاغه نشین میلیونر، که در آن کاپور نقش مجری یک برنامه تلویزیونی مسابقه هوش را بازی می کند، ناگهان این بازیگر نه چندان معروف از محبوبیت و معروفیت کم سابقه ای برخوردار شد و سیل نامه های طرفداران به سوی او سرازیر شد.

امروز در یک پس نگری به فیلم های آنیل کاپور، مجموعه ای از فیلم هایی که او پیش از «زاغه نشین میلیونر» در آن شرکت داشته درهفتمین جشنواره سالیانه فیلم های هندی لس آنجلس به نمایش درخواهد آمد.

فستیوال فیلم های هندی لس آنجلس که این هفته در سینمای تاریخی «آرکلایت» در هالیوود جریان دارد، دو فیلم از کاپور را که در سال های دهه ۹۰ میلادی ساخته شده به نام «لمه» و «ویراسات» را به نمایش می گذارد. هم چنین فیلم دیگری که آنیل کاپور خود تهیه کننده آن نیز بوده است به نام «پدرم گاندی» از این بازیگر به نمایش گذاشته خواهد شد.

فیلم «پدرم، گاندی» که از روی نمایشی به همین نام ساخته شده نشان می دهد که چگونه مهاتما گاندی، روابط خود با اعضای خانواده اش را فدای هدفی والاتر می کند .

کاپور می گوید:«در مورد وقایع زندگی مهاتما گاندی مدارک و شواهد زیادی وجود دارد و به همین جهت هم ما آزادی کافی در خلق داستان هایی درباره او را نداریم. ما سعی داشته ایم که این مساله را با دقت و ظرافتی خاص و با درنظر گرفتن اصالت آن مطرح کنیم. فیلم، در حقیقت داستان مردی است که توانست روح یک ملت را نجات دهد اما از نجات دادن روح پسر خود عاجز ماند.»

فیلم های آنیل کاپور، در جشنواره امسال سینمای هند در لس آنجلس مکملی است برای فیلم های دیگر این فستیوال. مجموعه ای از فیلم های کوتاه، فیلم های مستند و فیلم های داستانی بلند که در میان آن ها چند فیلم کمدی چندین فیلم جدی و تفکر برانگیز نیز گنجانده شده است.

برگزار کنندگان جشنواره سینمای هند امیدوارند تا با موفقیتی که فیلم «زاغه نشین میلیونر» در بردن جوایز اسکار امسال داشته و هم چنین به خاطر توجه تازه ای که مردم به هندوستان پیدا کرده اند بتوانند جمعیت تازه و بیشتری را به این جشنواره بکشانند.

سونی تاراپوروالا، کارگردان فیلم «زیزوی کوچولو» که یکی از فیلم هایی است که در فستیوال امسال به نمایش گذاشته خواهد شد می گوید: «هندوستان همیشه یک محل شیک و مد روز برای مردم خوش سلیقه بوده است اما با شرایطی که فیلم زاغه نشین میلیونر به وجود آورده ما امیدواریم که این توجه هرچه بیشتر به سوی فیلم های هندی جلب شود.

تاراپوروالا، که پیش از این ها فیلم «میسی سی پی ماسالا» با شرکت دنزل واشنگتن و فیلم بسیار موفق «همنام» درباره یک خانواده هندی در آمریکا را نوشته و کارگردانی کرده است امسال با فیلم «زیزوی کوچولو» درباره دو خانواده رقیب در یک محله پارسی نشین مومبای به فستیوال آمده است.

سونی تاراپوروالا تنها زن کارگردان جشنواره فیلم های هند در لس آنجلس نیست. دیپا مهتا، سازنده فیلم نامزد جایزه اسکار «آب» نیز فیلم تازه خود را در این جشنواره به نمایش خواهد گذاشت.

تازه ترین فیلم دیپا مهتا، «بهشت روی زمین» نام دارد که ماجرای یک عروس نوجوان هندی است که پس از یک عقد و ازدواج غیابی با شوهر نادیده خود به کشور کانادا نقل مکان می کند. جایی که او اجبارا با هفت تن از اعضای خانواده شوهر و دو مستاجر در یک خانه زندگی می کند.

بازیگر زیبا و جوان فیلم های بالیوود، نانتیتا داس نیز نخستین اثر کارگردانی خود به نام «فراق» را که روزی از زندگی مردمی که مورد هجوم خشونت بار شورشیان مسلمان و هندی قرار گرفته اند را به نمایش می گذارد برای نخستین بار در جشنواره سینمای هند در لس آنجلس به نمایش می گذارد.

XS
SM
MD
LG