لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۲

گزارش سیاسی: شکاف های سیاسی در تایلند پر خواهند شد؟ 


ران کورن، خبرنگار صدای آمریکا، بانکوک

پس از یک هفته شورش های سیاسی و با وجود بازگشت تایلند به آرامش، شکاف های عمیق سیاسی تایلند کماکان پابرجاست.

بسیاری خواستار تحقیق کمیسیون مستقل پیرامون درگیری های بین تظاهر کنندگان و ارتش تایلند شده اند و هنوز پرسش های بسیاری پیرامون نحوه برخورد نیروهای نظامی با شورشیان موجود است.

گرچه معترضان شورشی ضد دولتی به منازل خود بازگشته اند، نیروهای ارتش تایلند هنوز در مناطق حساس بانکوک حظور دارند و شهر هنوز در وضعیت فوق العاده قرار دارد.

دولت تایلند حکم بازداشت ۳۶ تن از طرفداران تاکسین شیناواترا، نخست وزیر پیشین را صادر کرده است.

اتهامات این افراد به اقدامات اعتراضی مربوط می شود که منجر به لغو اجلاس اخیر رهبران آسیا و حمله به اتومبیل نخست وزیر کنونی شد. چهار رهبر شورشیان به اصطلاح «پیراهن قرمز» دستگیر شده اند.

دولت در عین حال نیز برای آقای تاکسین که هم اکنون در تبعید به سر می برد و به تشدید خشونت به منظور استعفای اجباری دولت متهم شده، حکم صادر کرده است.

آقای تاکسین در سال ۲۰۰۶ طی یک کودتا از قدرت خلع شد و هم اکنون در تبعید به سر می برد. وی به طور پیاپی با ارسال نوارهای ویدئویی از شورشیان خواسته بود تا مبارزات خود را تشدید کنند.

کریس بیکر، نویسنده و تحلیلگر سیاسی تایلند می گوید :« خشونت های اخیر اعتبار آقای تاکسین را خدشه دار کرده است. حامیان وفادار آقای تاکسین با وجود عدم توانایی او در پیشبرد امور، وی را فردی بسیار ارزشمند و جذاب قلمداد می کنند. مهمترین مسئله این است که وی هم اکنون حتی نسبت به چند هفته گذشته، در نظر مردم به فردی غیر قابل پذیرش و بی اعتبار تبدیل شده است و این بدان معنا ست که هر گونه ایده بازگشت وی به صحنه قدرت به شکاف های سیاسی موجود دامن خواهد زد. بنابراین به نظر من تاکسین دیگر بخشی از راهکار معضل موجود نخواهد بود.»

بیکر می گوید به منظور کاهش شکاف سیاسی موجود در تایلند، آبسیت وجاویجا، نخست وزیر تایلند باید برای آشتی با سیاستمداران طرفدار تاکسی راهکاری بیابد و طی یک سال آینده انتخابات برگزار کند.

اما بسیاری از آگاهان صحنه سیاسی تایلند بر این باورند که احتمال اینکه آقای تاکسین طرفداران خود را مهار کند بسیار اندک است.

کراسیاک چوهاوان، عضو حزب دموکرات حاکم می گوید :« آقای تاکسین به مبارزات سیاسی خود ادامه خواهد داد. وی به هیچ وجه از اعمال خود پشیمان نیست و آنچه که مسلم است هدف او تخریب وجهه کشور می باشد.»

آقای تاکسین در میان اقشار فقیر و روستاییان از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. با این وجود بسیاری از اقشار طبقه متوسط و شهرنشینان او را فردی مستبد و فاسد قلمداد می کنند. تاکسین به فساد اداری محکوم شده، اما به منظور اجتناب از زندان، از کشور متواری شده است.

آقای بومیپات، ساکن منطقه ای که از خشونت های اعتراض آمیز آسیب دیده است می گوید :« آقای تاکسین در جستجوی تثبیت نفوذ سیاسی خود می باشد و از هدف خود دست بر نخواهد داشت. از واکنش او نسبت به سرکوب نیروهای نظامی مشخص است که اقدام دیگری در دست اجرا دارد. من فکر می کنم دوره او سپری شده است اما وی تا پای مرگ به مبارزه ادامه خواهد داد.»

فارغ از اقدامات تاکسین، پرسش های بسیاری پیرامون کنترل و اداره اعتراض های اخیر مطرح شده است.

کراسیاک، عضو حزب دموکرات می گوید :« نگرانی های عمده ای پیرامون شکست ارتش و پلیس در برقراری آرامش در اجلاس اخیر رهبران آسیا وجود دارد. چگونه چند صد شورشی پیراهن قرمز توانستند به اجلاس حمله کنند و برای آسیب رساندن به نخست وزیر از اتاقی به اتاق دیگر بروند. نخست وزیر دو بار مورد حمله قرار گرفت و ظاهراً نیروهای امنیتی از وی محافظت نکردند. وی با چنگ و دندان از مرگ و آسیب جسمی نجات یافت.»

سازمان دیده بان حقوق بشر از دولت تایلند خواسته تا کمیسیون مستقلی را مسئول تحقیق فوری، موثر و بی طرف پیرامون خشونت های اخیر نموده و افراد مسئول را به مجازات برساند.

در شورش ها و در گیری های میان پلیس و معترضان پیراهن قرمز حداقل دو تن کشته و بیش از ۱۰۰ نفر زخمی شدند. بیشتر مجروحین این درگیری ها افراد معترض بودند.

با وجود اینکه پبراهن قرمزان از تلاش خود برای سرنگونی نخست وزیر دست برداشتند، بسیاری اطمینان دارند که اعتراض ها بار دیگر از سر گرفته خواهد شد. آن ها بر این باورند که دولت کنونی نامشروع است چراکه با حکم دادگاهی که دولت برگزیده طرفدار تاکسین را خلع کرده بود بر سر قدرت آمده است.

XS
SM
MD
LG