لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۴

احمدی نژاد خواستار رفتاری منصفانه با رکسانا شد


رئيس جمهوری ايران از قوه قضائيه خواستار رفتاری منصفانه با خبرنگار آمريکائی ايرانی تباری شده است که استيناف ازيک حکم محکوميت به اتهام جاسوسی را تدارک می بيند.

دفتر مجمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران روز يکشنبه نامه ای برای سعيد مرتضوی دادستان کل تهران فرستاد که در آن گفته شده است بايد به رکسانا صابری حقوق کامل دفاع از خود داده شود.

يک دادگاه ايران، اين خبرنگار سی و يک ساله را در اتهام جاسوسی برای آمريکا مجرم شناخته و به مجازات حبس هشت ساله محکوم کرده است.

وکيل خانم صابری ميگويد اين خبرنگار متولد آمريکا که تابعيت مضاعف دارد عليه حکم مجازات محاکمه يک روزه خود استيناف ميدهد.

خبرنگاران بدون مرز، تشکيلات بين المللی مدافع حقوق وسائل ارتباط جمعی، محاکمه خانم صابری را ساختگی توصيف کرده است و ميگويد با قانون مجازات ايران مطابقت ندارد.

کاخ سفيد ميگويد پرزيدنت اوباما از حکم حبسی که برای خانم صابری صادر شد، و مصادف با زمانی است که وی برای برطرف ساختن چند دهه بی اعتمادی بين آمريکا و ايران خواستار تماس و گفتگوشده است، عميقا مايوس شده است.

هيلاری کلينتون وزير امورخارجه آمريکا روز يکشنبه گفت مقامات آمريکائی قويا به ابراز نگرانی در باره پرونده خانم صابری به تهران ادامه خواهند داد.

پدر رکسانا ميگويد به دخترش برای مقصر جلوه دادن خود کلک زده شده است و مقامات به او گفته بودند اگرچنين کند آزاد ميشود.

خانم صابری سالها به عنوان خبرنگار آزاد در ايران برای تشکيلات خبری در بريتانيا و آمريکا خبر و گزارشهای خبری تهه ميکرد.

خانم صابری اواخر ژانويه در تهران ابتدا به اتهام خريد شراب بازداشت شد و بعد مقامات گفتند بازداشت او بدان جهت صورت گرفته است که مجوز خبرنگاری اش تمديد نشده بود، و سرانجام دادستانی، او را به جاسوسی برای آمريکا متهم ساخت.

آقای احمدی نژاد همچنين گفته است به حسين درخشان، بلاگ نويس کانادائی ايرانی الاصل نيز که در ايران توقيف شده است بايد حقوق کامل دفاع از خود داده شود.


آقای درخشان اواخر نوامبر به اتهام توهين به مقامات مذهبی در ايران توقيف شد. در ايران ازآقای درخشان برای ارائه راهنمای درست کردن بلاگ در اينترنت، به عنوان پدر انقلاب بلاگ نويسی ياد ميشود.

XS
SM
MD
LG