لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۹

آقای اوباما در مورد رکسانا صابری ابراز نگرانی کرد


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، می گوید او به شدت نگران سلامت یک روزنامه نگار آمریکایی ایرانی تبار است، که به جرم جاسوسی در زندان جمهوری اسلامی ایران بسر می برد.

آقای اوباما روز یکشنبه گفت «اعتماد کامل» دارد که رکسانا صابری – ۳۱ ساله، در جاسوسی دست نداشته است و درخواست آزادی او را عنوان کرد. رییس جمهوری آمریکا می گوید مقامات از طریق میانجی گران سوییسی با ایران در تماس خواهند بود تا اطمینان یابند که با این روزنامه نگار به شکل مناسب رفتار می شود.

یک دادگاه ایران روز شنبه این روزنامه نگار زاده آمریکا را که تابعیت دوگانه دارد، به جرم جاسوسی برای ایالات متحده به ۸ سال زندان محکوم کرد. وکیل این روزنامه نگار گفت که از رای دادگاه در پی محاکمه یک روزه آن، استیناف خواهد خواست.

به گفته رسانه های دولتی در ایران محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، روز یکشنبه به سعید مرتضوی، دادستان کل تهران نامه ای فرستاد که در آن از او خواسته است که در دوره استیناف مربوط به خانم صابری با وی منصفانه رفتار شود. احمدی نژاد در این نامه به مرتضوی دستور داده است که این امر را تضمین کند که رکسانا صابری قادر باشد در حد قانونی کامل از خویش دفاع به عمل آورد. این درخواست احمدی نژاد در حالی عنوان می شود که محافل بین المللی بر شدت انتقادات خود از محاکمه یک روزه خانم صابری که روز شنبه در پشت درهای بسته انجام گرفت، افزوده اند.

مورد قضایی خانم صابری در زمانی روی می دهد که آقای اوباما برای گفت و گو با ایران به منظور کاهش از بی اعتمادی میان دو کشور در طول دهه های اخیر تلاش می کند.

XS
SM
MD
LG