لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۳

چاوز وزير خارجه پيشين ونزوئلا را به عنوان سفير جديد به آمريکا می فرستد


هوگو چاوز رئيس جمهوری ونزوئلا ميگويد وی در نظر دارد نماينده خود را به زودی به آمريکا بازگرداند. دو کشور ماهها پيش سفيران یکديگر را اخراج کرده اند.

آقای چاوز روز شنبه در کنفرانس سران کشورهای قاره آمريکا گفت وی با روی چادرتون وزير سابق امور خارجه ونزوئلاصحبت کرده است، و او را به عنوان سفير جديد در واشنگتن برگزيده است. آقای چاوز گفت ونزوئلا منتظر خواهد ماند تا آمريکا به رويه معمول در امور ديپلماتيک پذيرش سفير جديد را اعلام کند.

خبرگزاری آسوشيتدپرس به نقل از يک مقام وزارت امورخارجه آمريکا ميگويد آمريکا و ونزوئلا بازگرداندان سفيرانشان را به واشنگتن و کاراکاس دنبال ميکنند.

مناسبات آمريکا و ونزوئلا، به رغم سردی و کدورت، تا ماه سپتامبر گذشته که ونزوئلا سفير آمريکا در کاراکاس را اخراج کرد، ادامه جريان داشت، اما پس از آن، آمريکا نيز در اقدامی متقابل سفير ونزوئلا در کاراکاس را اخراج کرد.

آقای چاوز گفت اقدام وی برای ابراز هم بستگی با ايو مورالز، رئيس جمهوری بوليوی، انجام گرفته بود، که سفير آمريکا در بوليوی را به اتهام کمک به ايجاد نفاق در کشورش متهم و اخراج کرد.

آقای چاوز و پرزيدنت اوباما روز جمعه در آغاز کنفرانس سران کشورهای قاره آمريکا، که صحنه ابراز تمايل رهبر جديد آمريکا برای آغازی نوين در مناسبات با کوبا بود، با يکديگر دست دادند. ونزوئلا و کوبا متحدان يکديگرند.

رهبر ونزوئلا همچنين روز شنبه در سالن کنفرانس به سوی پرزيدنت اوباما رفت و ضمن دست دادن مجدد کتابی دانشگاهی راجع به استثمار در آمريکای لاتين را به او هديه کرد. اين کتاب زير عنوان «آمريکای لاتين: پنج دهه غارت» اثر ادواردو گالينو، روزنامه نگار اورگوئه ای است که اوايل دهه هزار و نهصد هفتاد منتشر شد، و چگونگی بهره برداری از منابع آمريکای لاتين از قزن پانزدهم تا قرن بيستم را شرح ميدهد.

XS
SM
MD
LG