لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۰

اوباما ميگويد ميخواهد شاهد دگرگونی در مناسبات با کوبا و تحولی دمکراتيک در اين جزيره تحت رهبری کمونيست ها باشد


کوبا کنفرانس سران کشورهای قاره آمريکا را تحت الشعاع خود قرار داده است.

هوگو چاوز رئيس جمهوری ونزوئلا، و رهبرانی ديگر در قاره آمريکا، از باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا مصرا خواستار لغو تحريم های تجاری آمريکا عليه کوبا شده اند.

پرزيدنت اوباما ميگويد وی نيز مايل است شاهد تحولی در مناسبات کوبا و آمريکا باشد، اما در عين حال ميخواهد در اين جزيره تحت رهبری کمونيست ها نيز تحولی دمکراتيک رخ دهد. کوبا به کنفرانس سران کشورهای قاره آمريکا دعوت نشده است.

پرزيدنت اوباما هفته گذشته محدوديت های سفر و انتقال پول به کوبا را برای آمريکائی های کوبائی تبار لغو کرد.

موضوع عمده ديگری که در کنفرانس سران کشورهای قاره آمريکا، در ترينداد و توباگو مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت چگونگی احيا و تحرک بخشيدن به فعاليت های اقتصادی، رونق دادن به تجارت، و مقابله با گسترش فقر در پی بحران جهانی مالی است.

پرزيدنت اوباما روز شنبه برای کمک به کارآفرينان در بخش کسب و کارهای کوچک در کشورهای قاره آمريکا از ايجاد صندوقی صد ميليون دلاری خبر داد.

کاخ سفيد ميگويد اين صندوق جديد موجب خواهد شد که بانکها محدوديت های اعتباری را در مورد کسب و کارهای کوچک کم کنند و منابع مالی بيشتری را در اختيار آنها بگذارند.

مقامات آمريکائی ميگويند اميدوارند بودجه اين صندوق به دويست و پنجاه ميليون دلار افرايش يابد.

چند رهبر از کشور های آمريکای لاتين نيز آمريکا را در ايجاد بحران جهانی مالی مقصر دانستند. اما در همين حال به گزارش خبرگزاری فرانسه، محبوبيت جهانی پرزيدنت اوباما روز شنبه در صحنه کنفرانس کاملا مشهود بود زيرا اغلب رهبران کشورهای آمريکای لاتين ميخواستند با او عکس بگيرند.

XS
SM
MD
LG