لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۴

فرستاده ویژه آمریکا بار دیگر بر یک «راه حل دو کشوری» تاکید گذاشت


فرستاده ویژه آمریکا به خاورمیانه می گوید یک فرمول دو کشوری تنها راه حل برای مناقشه اسراییل و فلسطینیان است.

جرج میچل این موضوع را روز جمعه در پی دیداری با محمود عباس رییس تشکیلات خود گردان و دیگر مقامات فلسطینی در کرانه عربی ابراز داشت.

او روز پنجشنبه با رهبران ناسیونالیست جدید اسراییل، که نسبت به عقیده تاسیس یک کشور فلسطینی ابراز نگرانی کرده اند، ملاقات کرد.

نتانیاهو نخست وزیر اسراییل گفت اسراییل نمی خواهد بر فلسطینیان حکومت کند، اما نسبت به تاسیس یک کشور جداگانه فلسطینی ابراز نگرانی کرد. او گفت اسراییل باید مطمئن شود که روند سیاسی قدرت منجر به افزایش قدرت حماس نخواهد شد.

یک مقام نزدیک به نتانیاهو گفت نخست وزیر همچنین گفت فلسطینیان باید نخست اسراییل را به عنوان یک کشور یهود به رسمیت بشناسند.

برخی از فلسطینیان و َشهروندان عرب اسراییل حاضر نیستند اسراییل را یک کشور یهود توصیف کنند، زیرا نزدیک به یک پنجم شهروندان آن عرب هستند، نگرانی از حق بازگشت آوارگان فلسطینی به جوامع قبلی شان در آنچه اینک اسراییل است، عامل دیگری برای چنین مخالفتی است.

در این میان، دو رهبر ارشد حماس روز جمعه برای نخستین بار از هنگام حمله اسراییل به غزه در ماه دسامبر، در رویدادهای عمومی حضور یافتند. اسماعیل هنیه و محمود الذهار، در مساجد جداگانه در غزه موعظه کردند.

XS
SM
MD
LG