لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۵

کلينتون: واشنگتن هنوز از سوی ايران پيشنهادی دریافت نکرده است


هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا گفت آمريکا از گفت و شنود با ايران با هدف حل و فصل مناقشه بين المللی بر سر برنامه اتمی ايران، استقبال می کند.

اما خانم کلينتون روز چهارشنبه گفت واشنگتن چيزی از سوی جمهوری اسلامی ايران نديده است که بتوان آنرا بعنوان پيشنهاد مشخصی در نظر گرفت.

در رويدادی ديگر در روز چهارشنبه محمود احمدی نژاد رييس جمهوری اسلامی ايران گفت تهران پيشنهادهای جديدی را برای حل اختلافات بين المللی ناشی از برنامه اتمی ايران آماده می کند.

آقای احمدی نژاد جزئيات بيشتری ارائه نداد اما گفت پيشنهادها «صلح و عدالت را در جهان تضمين می کند، و به حقوق تمام ملت ها احترام می گذارد.»

شش قدرت عمده جهان، از جمله ايالات متحده، هفته پيش گفتند از ايران دعوت خواهند کرد به بحث های مربوط به برنامه اتمی ِ گروه ملحق شود. رسانه های ايران روز دوشنبه به نقل از سرپرست مذاکرات اتمی گفتند تهران برای گفت و گو آماده است.

ايران و غرب بر سر برنامه اتمی ايران، که برخی از کشورها می گويند ممکن است دارای اجزاء نظامی نيز باشد، در تضاد هستند. ايران می گويد تمام فعاليت های اتمی ايران در جهت مقاصد صلحجويانه و غير نظامی اجرا می شود.

روزنامه نيويورک تايمز روز سه شنبه گزارش داد دولت اوباما تحمل فعاليت های اتمی ايران را، ضمن مذاکره با تهران، مورد بررسی قرار داده است.

نيويورک تايمز گفت آمريکا و اروپا ايران را تحت فشار قرار خواهند داد تا تدريجاً برنامه اتمی خود را بروی بازرسی های گسترده تری بگشايد اما در همان حال به جمهوری اسلامی اجازه خواهند داد برای مدتی در طول مذاکرات به غنی سازی اورانيوم نيز ادامه دهد.

وزارت امور خارجه آمريکا حاضر نشده است درباره بررسی سياست واشنگتن نسبت به ايران اظهار نظر کند. اما روز چهارشنبه خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه گفت پاريس همچنان تاکيد خواهد کرد که ايران در جريان مذاکرات با جامعه بين المللی، بايد فعاليتهای «حساس» اتمی را متوقف سازد.

XS
SM
MD
LG