لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۴

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا: ایالات متحده هر پیشنهاد جدید ایران را مطالعه خواهد کرد


رییس جمهوری اسلامی ایران می گوید تهران پیشنهادهای جدیدی را برای حل اختلافات بین المللی ناشی از برنامه اتمی ایران آماده می کند.محمود احمدی نژاد روز چهارشنبه در سخنانی در استان کرمان گفت گفت پیشنهادها به زودی به غرب ارائه خواهد شد. او توضیحی نداد، اما گفت پیشنهادها «صلح و عدالت را در جهان تضمین می کند، و به حقوق تمام ملت ها احترام می گذارد.»

شش قدرت عمده جهان، از جمله ایالات متحده، هفته پیش گفتند آنها از ایران دعوت خواهند کرد به بحث های مربوط به برنامه اتمی آن ملحق شود. رسانه های ایران روز دوشنبه به نقل از سرپرست مذاکرات اتمی گفتند تهران برای گفت و گو آماده است.

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت ایالات متحده هر پیشنهاد جدید ایران را مطالعه خواهد کرد، و یادآور شد واشنگتن امیدوار است تهران به تمام نگرانی هایی که آمریکا و کشورهای دیگر درباره فعالیت های اتمی ایران دارند، بپردازد.

ایران و غرب بر سر برنامه اتمی ایران، که برخی از کشورها می گویند ممکن است یک عنصر نظامی داشته باشد، در تضاد هستند. ایران می گوید تمام فعالیت های اتمی آن برای مقاصد صلحجویانه و غیر نظامی اجرا می شود.

نیویورک تایمز روز سه شنبه گزارش داد دولت اوباما پذیرش فعالیت های اتمی ایران را، همزمان با مذاکره با تهران، بررسی می کند.

وزارت امور خارجه آمریکا حاضر نشده است درباره بررسی سیاست واشنگتن نسبت به ایران اظهار نظر کند. اما روز چهارشنبه خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه گفت پاریس همچنان تاکید خواهد کرد که ایران در جریان مذاکرات با جامعه بین المللی، کارهای اتمی «حساس» را متوقف کند.

XS
SM
MD
LG