لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۴

شورای امنیت درباره وضع تحریم های بیشتر علیه کره شمالی بحث می کند


شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره گسترش تحریم ها علیه کره شمالی، به دلیل نقض ممنوعیت آزمایش موشک های بالیستیک، بحث می کند. این بحث و تشکیل جلسه کمیته تحریم ها در بعداز ظهر چهارشنبه در پی انتشار بیانیه شورای امنیت در روز دوشنبه، که پیونگ یانگ را برای پرتاب یک راکت دوربرد محکوم می کرد، صورت می گیرد.

بیانیه توصیه می کند شرکت ها و کالاهای جدیدی که می توانند بر اساس قطعنامه ۱۷۱۸ شورای امنیت به فهرست تحریم ها اضافه شوند، مشخص گردند. آن قطعنامه کره شمالی را از انجام آزمایشات موشکی در سال ۲۰۰۶ ممنوع ساخت.

کمیته، که بر تحریم های سازمان ملل متحد علیه کره شمالی نظارت می کند، قرار است تا ۲۴ آوریل (۴ اردیبهشت) گزارشی درباره تکنولوژی و شرکت هایی که باید به فهرست جاری تحریم ها اضافه شوند ارائه دهد.

پیونگ یانگ روز سه شنبه اعلام کرد در مذاکرات شش جانبه شرکت نخواهد کرد و قصد دارد تاسیسات غنی سازی پلوتونیوم را دوباره به راه بیاندازد. کره شمالی همچنین به ناظران آمریکایی و سازمان ملل متحد دستور داده است از تاسیسات اتمی اصلی کشور خارج شوند.

روز چهارشنبه یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تصمیم کره شمالی را «گامی به عقب» که موجب انزوای بیشتر آن خواهد شد، توصیف کرد.

سخنگوی کاخ سفید گفت ایالات متحده مشتاق است کره شمالی به مذاکرات شش جانبه باز گردد

XS
SM
MD
LG