لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۱

پرزيدنت اوباما: ما می خواهیم ایران نقش واقعی و مشروع خود را در جامعه ملت ها ایفا کند


باراک اوباما رییس جمهوری آمريکا در سخنانی در پارلمان ترکیه، تمی را که او اغلب در جریان سفری هشت روزه به اروپا بر آن تاکید می گذاشت، بیان کرد: ایالات متحده تلاش خواهد کرد زمینه های مشترکی با کشورهای دیگر پیدا کند و مناسبات با آنها را بر پایه احترام متقابل تقویت خواهد کرد.

در این محتوا، آقای اوباما بار دیگر از فرصت ها و گزینه هایی که در برابر جمهوری اسلامی ایران قرار دارد سخن گفت:
****ما می خواهیم ایران نقش واقعی و مشروع خود را در جامعه ملت ها ایفا کند. ایران تمدنی بزرگ است. ما می خواهیم ایرانیان در روند یکپارچگی سیاسی و افتصادی که توانگری و امنیت فراهم می آورد شرکت کنند. اما رهبران ایران باید تصمیم بگیرند که آیا سعی دارند اسلحه اتمی بسازند یا آینده بهتری برای مردم خود بوجود آورند.

پرزیدنت اوباما گفت: "گسترش تسلیحات اتمی بسود هیچکس نیست، و صلح در منطقه، اگر ایران جاه طلبی های تسلیحات اتمی را کنار بگذارد، پیشرفت خواهد کرد.

آقای اوباما در سخنانی در پراگ از خطرات افزایش تجارت مواد و تجهیزاتی که به گسترس تسلیحات اتمی منجر می شود، و در دو دهه گذشته اتفاق افتاده است، سخن گفت :
**** تجارت بازار سیاه در اسرار اتمی و متدهای اتمی رونق دارد. فناوری ساختن بمب گسترش یافته است. تروریست ها مصمم هستند چنین بمبی را بخرند، بسازند یا بدزدند. یک اسلحه اتمی که در در شهری، خواه نیویورک با مسکو، اسلام آباد یا مومبای، توکیو، یا تل آویو، پاریس یا پراگ منفجر شود، می تواند صدها هزار نفر را بکشد.

پرزیدنت اوباما با دادن این قول که " گام های قاطعی بسوی جهانی بدون تسلیحات اتمی بردارد" گفت: " ایالات متحده نقش تسلیحات اتمی را در استراتژی امنیت ملی خود کاهش خواهد داد، و کشورهای دیگر را نیز به چنین کاری تشویق خواهد کرد." ایالات متحده کوشش خواهد کرد برای بستن پیمان جدید کاهش تسلیحات استراتژیک با مسکو مذاکره کند، تلاش خود را برای ایمنی مواد اتمی از سر خواهد گرفت، و، از جمله، بر پیمانی که به تولید مواد اتمی برای استفاده در تسلیحات پایان دهد، تاکید خواهد گذاشت.

آقای اوباما، با اشاره به این که ایران هنوز اسلحه اتمی نساخته است، گفت؛ ایالات متحده از حق ایران برای برخورداری از انرژی اتمی صلحجویانه ، با بازرسی های جدی، حمایت می کند. او گفت این مسیری است که دولت جمهوری اسلامی می تواند در پیش گیرد، یا می تواند راه افزایش انزوا، فشار بین المللی، و براه افتادن یک مسابقه تسلیحاتی بالقوه در منطقه را، که بر ناامنی برای همه خواهد افزود، انتخاب کند.

XS
SM
MD
LG