لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۲

رکسانا صابری به اتهام جاسوسی محاکمه می شود


مقامات امنیتی در ایران می گویند رکسانا صابری، خبرنگار آمریکایی ایرانی تبار، هفته آینده به اتهام جاسوسی محاکمه خواهد شد.

قاضی تحقیق پرونده، که حیدری فرد معرفی شده است، روز چهارشنبه به تلویزیون دولتی ایران گفت صابری از روزنامه نگاری به عنوان پوششی برای دادن اطلاعات محرمانه به سرویس های اطلاعاتی آمریکا استفاده می کرد.

این اتهام، که حسن حداد، معاون دادستانی، آن را اعلام کرد، از آنچه مقامات قبلا یادآور شده بودند جدی تر است. صابری متهم بود که بدون داشتن کارت معتبر خبرنگاری، به طور غیر قانونی در کشور کار می کرد.

مقامات ایران می گویند دادگاه انقلاب، که به مسایل امنیتی می پردازد، پرونده صابری را بررسی می کند. او بیش از دو ماه پیش بازداشت شد.

پیشتر، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری مشترکی با وزیر امور خارجه بلغارستان، «نگرانی عمیق» خود را از شنیدن خبر اتهامی که به رکسانا صابری وارد آمده است ابراز داشت و گفت از سفارت سویس در تهران خواسته شده است دقیق ترین و جدید ترین اطلاعات در باره وضعیت او را کسب کند.

خانم کلینتون گفت او و بقیه مقامات وزارت امور خارجه، به دنبال کردن این موضوع از نزدیک ادامه خواهند داد و امیدوار است صابری به سرعت آزاد شود و به خانواده اش باز گردد.

او که ۳۱ سال دارد شش سال در ایران زندگی می کرد و پیش از بازداشت برای چندین خبرگزاری غربی گزارش می فرستاد.

پدر و مادر رکسانا در حال حاضر در ایران هستند و روز دوشنبه با دخترشان ملاقات کردند. گزارش می رسد که حال او خوب است.

عبدالصمد خرمشاهی، وکیل صابری، روز چهارشنبه به شبکه خبری فارسی صدای آمریکا گفت او موکلش را آخرین بار سه هفته پیش دید و می دانست که وی رسما متهم شده است، اما اجازه نیافت پرونده اتهامات را مطالعه کند.

XS
SM
MD
LG