لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۸

تشکیلات قضایی ایران علیه رکسانا صابری اتهاماتی اقامه کرده است - رویترز


خبرگزاری رويترز - به گفته وکیل مدافع رکسانا صابری، خبرنگار آمریکایی ایرانی تبار، تشکیلات قضایی جمهوری اسلامی ایران رسماً اتهاماتی علیه وی اقامه کرده است.

عبدالصمد خرمشاهی، وکیل مدافع خانم صابری، گفت پدر و مادر رکسانا صابری روز یکشنبه از آمریکا وارد تهران شدند. خرمشاهی همچنین گفت ادعانامه به بخش ۲۸ دادگاه انقلاب فرستاده شده است و او در روزهای آینده آن را خواهد دید. خرمشاهی می گوید هیچ اطلاعی در مورد اتهامات ندارد. خانم صابری از ۱۱ بهمن ماه (۳۱ ژانویه) در بازداشت بسر می برد.

دادگاه انقلاب ایران به اتهامات امنیتی رسیدگی می کند.

خرمشاهی گفت رضا و کیکو صابری اجازه یافته اند روز دوشنبه به ملاقات فرزندشان در زندان بروند.

جمهوری اسلامی ایران می گوید صابری به این دلیل دستگیر شده است که پروانه خبرنگاری او باطل شده بود و با اين وصف به کار در ایران مشغول بوده است. پدر و مادر خانم صابری هنگامی از بازداشت وی خبردار شدند که از او در روز ۲۱ بهمن ماه (۱۰ فوریه) یک پیام تلفنی دریافت کردند.

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در ماه مارس گفت، «خانم صابری نباید به جمع آوری اطلاعات به صورت غیر مجاز می پرداخت.»

صابری، تبعه آمریکایی ایرانی تبار، ۳۱ ساله، متولد ایالات متحده، برای چند خبرگزاری از جمله BBC و NPR و دیگر رسانه ها خبر تهیه می کرد.

پدر و مادر رکسانا از قدرتمندترین مرد در ایران، یعنی آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، آزادی فرزند خود را تقاضا کرده اند و می گویند شرایط روحی رکسانا «وخیم» است.

دادگاه ایران در ماه مارس گفته بود صابری «به زودی» آزاد خواهد شد. اما او هنوز در تهران و در زندان مخوف اوین در بازداشت بسر می برد.

صابری، در ایلالت داکوتای شمالی بزرگ شده است و دارای تابعیت دوگانه از ایران و ایالات متحده است. رکسانا به مدت ۶ سال در ایران زندگی کرده است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، هفته پیش گفت ایالات متحده در ملاقاتی که با مقامات ایرانی در اروپا داشته است، نامه ای به آنها داده است که در آن خواسته شده به آزادی رکسانا صابری و دو آمریکایی دیگر که یا مفقود شده اند یا در بازداشت بسر می برند، کمک کنند.

در این نامه گفته شده است بازگرداندن صابری، رابرت لوینسن و عشا مومنی کمک به همنوع است.

لوینسن، یک کارمند بازنشسته FBI از ایالت فلوریدا، آخرین بار در مارس سال ۲۰۰۷، در جزیره کیش در ایران دیده شده بود. او در حالیکه مشغول تحقیق در مورد قاچاق سیگار برای یکی از مشتریان موسسه خصوصی امنیتی خود بود، در ایران مفقود شد.

مومنی، تبعه دوگانه ایران و آمریکا، برای تحقیق در مورد تز خود درباره جنبش حقوق زنان به ایران رفته بود. او در ۱۵ ماه اکتبر به دلیل یک خلاف رانندگی دستگیر شد.

جمهوری اسلامی ایران، که تابعیت دوگانه را قبول ندارد، دریافت چنین نامه ای را انکار می کند. تهران و واشنگتن روابط دیپلماتیک خود را مدت کوتاهی پس از انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۹ قطع کردند.

XS
SM
MD
LG