لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۲

اوباما: آمریکا از یک راه سیاسی برای حل اختلافات در عراق پشتیبانی می کند


پرزیدنت باراک اوباما برای دیداری که قبلا اعلام نشده بود، به عراق رفت و گفت: «هنوز کارهای زیادی باید انجام گیرد.»

آقای اوباما بعداز ظهر سه شنبه در دیداری اعلام نشده وارد بغداد شد. از هنگام برگزیده شدن به ریاست جمهوری، این نخستین سفر او به عراق بود و فرصت یافت با رهبران کشور گفت و گو کند و به ارزیابی مناقشه ای که قول داده است پایان دهد بپردازد.

رییس جمهوری آمریکا از ترکیه و چند ساعت پس از انفجار یک بمب اتومبیلی در بغداد که هشت تن را کشت وارد عراق شد. این انفجار تنش هایی را که شش سال پس از حمله آمریکا هنوز وجود دارد یادآور می شود.

آقای اوباما در اردوگاه پیروزی با فرماندهان نظامی و سربازان آمریکایی دیدن کرد. هنگامی که گفت عراقی ها لازم است خود مسئولیت کشورشان را بر عهده گیرد، سربازان هورا کشیدند و کف زدند. او اضافه کرد که یک سال و نیم آینده دورانی مهم برای ماموریت آمریکا خواهد بود.

در دیداری در پایگاه با نوری المالکی نخست وزیر عراق، آقای اوباما گفت ایالات متحده قویا از یک راه سیاسی برای حل اختلافات در کشور پشتیبانی می کند. او همچنین تلفنی با جلال طالبانی رییس جمهوری گفت و گو کرد.

سفر دو روزه آقای اوباما به ترکیه با دیداری با دانشجویان در یک مرکز فرهنگی در استانبول پایان گرفت. او قول داد فصل جدیدی در تعامل آمریکا با مسلمانان و بقیه جهان باز کند.

آقای اوباما خواهان تفاهم بیشتر در میان ملت ها شد، و عهد خود را برای بازسازی مناسبات بین ایالات متحده و جهان اسلام تکرار کرد. او گفت آمریکا مانند هر کشور دیگری اشتباهاتی مر تکب شده است.

آخرین روز سفر آقای اوباما به ترکیه شامل دیداری با رهبران مسلمان، مسیحی و یهود کشور بود. او بعدا به تماشای موزه «ایا صوفیه» و مسجد آبی رفت.

XS
SM
MD
LG