لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۹

محبوبیت رقص های بالیوودی پس از موفقیت فیلم زاغه نشین میلیونر


گزارش: دنیل رینتجز، خبرنگار صدای آمریکا در آرلینگتون ویرجینیا

فیلم «زاغه نشین میلیونر» با به دست آوردن هشت جایزه اسکار در ماه فوریه گذشته، از جمله جایزه بهترین فیلم سال توانست تبدیل به موفق ترین محصول تاریخ سینمای مستقل جهان شود.

صحنه آخر فیلم زاغه نشین میلیونر، یک رقص دست جمعی در ایستگاه قطار در شهر مومبای است که به شیوه «بالیوودی» اجرا می شود. همین رقص و موزیک هیجان انگیز آن موجب شده است که گروهی از آمریکایی ها در شهر آرلینگتون ویرجینیا دست به کارهای تازه ای بزنند.

کاجال مهتا، مربی رقص در «مدرسه رقص های جدید» - یک موسسه تعلیم هنرهای رقص و حرکات موزون می گوید از زمان اکران فیلم «زاغه نشین میلیونر» تا کنون او مجبور شده است تعداد کلاس های رقص هندی خود را به طور روزانه افزایش دهد: « ...شنیدن موسیقی هندی و تماشای آن رقص دسته جمعی در پایان فیلم به شیوه بالیوودی واقعا مردم را به هیجان آورده است.»

کاجال می گوید: «مردم این روزها نه تنها به رقص و موسیقی شادی آور بالیوودی توجه بیشتری پیدا کرده اند، بلکه در مجموع توجه خاص مردم بیش از همیشه به کشور هندوستان نیز جلب شده است.»

بسیاری از شاگردان تازه کلاس های رقص کاجال، کسانی هستند که می خواهند کمی پا فراتر از یک کلاس ورزش روزانه و اغلب خسته کننده بگذارند و ترجیح می دهند به برنامه ورزشی خود ابعاد تازه و هیجان انگیزتری چون رقص و موسیقی را اضافه کنند.

الکس ماتئو یکی از این شاگردان است که برای نخستین بار برای یادگیری رقص های هندی به کلاس کاجال آمده است. او می گوید رقص های سنتی هندی خیلی مشکل تر از آنچه به نظر می آید هستند:«من در حال حاضر کاملا تحت تاثیر فرهنگ و هنر آسیایی قرار گرفته ام. من از سال ها پیش توجه خاصی به این فرهنگ داشته ام اما پس از چندین بارتماشای فیلم «زاغه نشین میلیونر» پیش خودم فکر کردم، شرکت در کلاس رقص های بالیوودی می تواند یک رابطه شادی آور و جالب تازه ای بین من و فرهنگ هند بوجود آورد.»

سیما خدار یکی از شاگردان کلاس های پیشرفته رقص های بالیوودی است که می گوید از کودکی به این نوع رقص علاقمند بوده و هم اکنون فرصتی یافته است تا آن را عملا تجربه کند:«سال ها بود که من هرکاری که مادرم دستورمی داد انجام می دادم. یک اشتباه بزرگ! من فراموش کرده بودم که گاه باید کارهایی را انجام دهم که خودم هم از آن لذت می برم. مثل همین رقص های بالیوودی. این رقص برای من ساخته شده و من از هرلحظه آن لذت می برم. بالیوود یعنی من!»

خدار می گوید این کلاس های درس به او فرصت های تازه ای داده اند که هر دوسوی هویت هندی و آمریکایی خود را تجربه کند:« رقص های بالیوودی هم عینا شبیه خود من هستند چرا که من اصولا هندی تبار هستم اما در آمریکا به دنیا آمده ام و در این کشور بزرگ شده ام. بنا بر این رقصی است که دو پاره وجود مرا از دو هویت مختلف به هم متصل می کند.»

بالیوود نامی است که به فیلم های هندی که در مومبای (بمبی پیشین) ساخته می شود داده شده است و مجموعه ای است از یک داستان ملودراماتیک و عاشقانه با پایانی خوش و رقص ها و آوازهای هیجان انگیز و شادی آور.

در حال حاضر بسیاری از تهیه کنندگان فیلم های هندی درحال امضای قراردادهایی برای پخش فیلم های خود از طریق استودیوهای بزرگ هالیوود هستند.

کاجال مهتا، معلم رقص های بالیوود می گوید این موضوع او را هیجان زده کرده است:« من فکر می کنم هرچه فیلم هایی از نوع بالیوودی تماشاگران بیشتری در میان مردم آمریکا داشته باشند، وضعیت کلاس های ما هم بهتر خواهد شد و ما هم مشتریان بیشتری پیدا خواهیم کرد ولی اصولا خود این مسئله هیجان انگیز است که مردم بیشتری در آمریکا به تماشای فیلم های هندی بروند.»

کاجال امیدوار است تا با وجود محبوبیت روزافزون موسیقی هندی و رقص های بالیوودی ، تهیه کنندگان و کارگردان های هالیوود نیز عواملی از شیوه های رایج در فیلم های بالیوودی را به برخی از محصولات سینمایی خود اضافه کنند.

XS
SM
MD
LG