لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۷

اوباما: ايده های مشترک برای اروپا و آمريکا مهم تر از جنبه های دور کننده است
باراک اوباما ریيس جمهوری آمريکا می گويد مذاکرات و تبادل نظرهایی که در کنفرانس رهبران آمريکا و اتحاديه اروپا به عمل آمد نشان می دهد هنگامی که اروپایی ها و آمريکایيان متفقا عمل می کنند، می توانند نه تنها بر سر مسایل داخلی، بلکه در باره مسایل جهانی به توافق برسند.

پرزيدنت اوباما که در جلسه پايانی روز يکشنبه اين کنفرانس در پراک سخنرانی می کرد گفت رهبران درباره افغانستان، ايران، تغييرات جوی، امنيت انرژی، اقتصاد و موضوع های ديگر تبادل نظر کردند.

پرزيدنت اوباما تاکيد کرد ايده هایی که برای اروپا و آمريکا جنبه هایی مشترک دارد، بيش از ايده هایی مهم است که دو طرف را از هم دور می کند.

ميرک توپولانک نخست وزير جمهوری چک، که کشورش رياست ادواری اتحاديه اروپا را بر عهده دارد، پيشتر از اين کنفرانس سران به عنوان فصلی جديد در مناسبات اتحاديه اروپا با آمريکا ياد کرده بود.

خوزه مانوئل باروسو ریيس کميسيون اروپایی نيز گفت اين اجلاس تغييرات جوی، امنيت انرژی و تجارت را زمينه هایی شناخت که طرفين بايد در مورد آنها رهبری قاطعانه ای را به اجرا بگذارند.

پرزيدنت اوباما در جريان تنفسی کوتاه برای ناهار خواستار همکاری در تقويت مناسبات با روسيه شد، ضمن آنکه بر حمايت از گرجستان تاکيد گذاشت، و ايده حوزه های نفوذ را رد کرد.

پرزيدنت اوباما تلاشی مشترک در مقابله با تروريسم، ياری دادن به افغانستان و کمک به کشورهای اروپای شرقی را که از بحران جهانی اقتصاد آسيب ديده اند توصيه کرد، و از رهبران اروپایی خواست با عضويت ترکيه در اتحاديه اروپا، به عنوان اقدامی که می تواند پيامی مثبت به جهان اسلام ببرد، موافقت کنند.

پرزيدنت اوباما امشب برای مذاکره با رهبران ترکيه راهی آنکارا می شود.

XS
SM
MD
LG