لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۱

گزارش: اوباما میگوید حمله یازدهم سپتامبر به آمریکا تهدید همه کشور ها در سراسر جهان بود


پرزیدنت اُباما در پیام رادیوئی هفتگی خود برای مردم آمریکا میگوید در قرن جدید در دنیائی زندگی میکنیم که بیش از هر زمان دیگر در تاریخ در چهار چوب ارتباط های داخلی بهم مرتبط است. تروریست هائی که در یازدهم سپتامبر به کشور ما حمله کردند، طرح حمله ها را در هامبورگ ریخته بودند، در قندهار و کراچی آموزش دیده بودند و همه کشور ها را در سراسر جهان مورد تهدید قرار دادند. دزدی مواد اتمی از اتحاد جماهیر شوروی پیشین میتواند هر شهری را در جهان به نابودی بکشاند.

رئیس جمهوری آمریکا در همین پیام میگوید که چالش های زمان ما صلح و کامیابی هر کشوری را مورد تهدید قرار میدهد.

پرزیدنت اُباما پس از اشاره به ملاقاتش با رؤسای جمهوری چین و روسیه میگوید ما برای آن که روابط سازنده خود را بجلو بریم، با یکدیگر همکاری میکنیم تا بتوانیم به تمام مسائلی که مورد نگرانی مشترک ماست، بپردازیم. در همان حال آن چه را که موارد توافق ما نیست، با صراحت به یکدیگر خواهیم گفت.

رئیس جمهوری آمریکا در اشاره به ملاقاتش با همتای چینی اش گفت ما هر دو موافقیم که حفظ ارتباط اقتصادی بین دو کشور در جهت منافع فراوان هر دوی ماست و ما یک یک استراتژی جدید و همچنین انجام گفتگوهای اقتصادی بین دو کشور را پایه ریزی کرده ایم. پرزیدنت اُباما درباره ملاقات خود با پرزیدنت " مدودوف" رئیس جمهوری روسیه میگوید ما در باره تعهد مشترک خود به دنیائی عاری از سلاح های اتمی مذاکره کرده ایم و قطعنامه ای را امضا کردیم که روسیه و آمریکا را با امضای یک پیمان جدید در راه کم کردن سلاح های اتمی قرار خواهد داد.

... و سرانجام آن که من روز جمعه با متحدان خود در ناتو ملاقات کرده و از آنان خواسته ام به پشتیبانی خود و کمک در جهت تلاش های ما در افغانستان بیفزایند.

این همان محلی است که القاعده در آن آموزش می بیند، طرح ریزی میکند و تهدید میکند که در آینده بما حمله خواهد کرد. این به آن معناست که هر کشوری باید برای اطمینان از آن که ماًموریت ما در افغانستان به ثمر خواهد رسید؛ نقشی بر عهده داشته باشد.

کاخ سفید با اشاره به پیام رادیوئی پرزیدنت اُباما میگوید رئیس جمهوری موافقت کشورهای شرکت کننده در کنفرانس گروه بیست را در جهت یک اقدام دسته جمعی به عنوان نقطه عطفی در بحران اقتصاد جهانی ستوده است.

XS
SM
MD
LG