لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۴

گزارش: مذاکره پرزيدنت اوباما و هو جينتائو رئيس جمهوری چين


پرزیدنت اوباما که برای شرکت در کنفرانس کشورهای گروه بیست در لندن بسر میبرد، روز چهارشنبه برای نخستین بار با برخی از رهبران کشورها از جمله، «هو جینتائو» رئیس جمهوری چین ملاقات و مذاکره کرد.

ساعاتی پس از این ملاقات، چند تن از مقامات عالی دولت اوباما نکات برجسته مذاکرات دو رهبر را با گروهی از خبرنگاران در میان گزاردند.

در این ملاقات دو رهبر درباره کره شمالی، ایران، حقوق بشر، پاکستان، افغانستان و سودان با یکدیگر مذاکره کردند.

یک مقام رسمی دولت پرزیدنت اوباما در جمع خبرنگاران در لندن گفت در درجه اول باید بگویم که رئیس جمهوری چین از پرزیدنت اوباما برای سفر به آن کشور دعوت بعمل آورده و رئیس جمهوری آمریکا آن را پذیرفته است.

دوم آن که دو رهبر گروهی را ماًمور انجام مذاکرات در باره استراتژی و اقتصاد کرده اند. از سوی آمریکا «هیلاری کلینتون» وزیر امور خارجه و «تیموتی گایتنر» وزیر خزانه داری ریاست این مذاکرات را بر عهده خواهند داشت و از سوی چین، معاون نخست وزیر و همچنین رئیس شورای دولتی آن کشور مذاکرات را رهبری میکنند.

در همین حال همین مقام رسمی دولت پرزیدنت اوباما به خبرنگاران گفت در صورت اقدام کره شمالی به پرتاب موشک، رئیس جمهوری آمریکا مطلب را به شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهد برد. این در حالی است که کره شمالی میگوید بزودی ماهواره ای به فضا خواهد فرستاد.

در پاسخ به پرسش نمایندگان رسانه ها در این که شما از چه نوع اقدامی در شورای امنیت صحبت میکنید، وی گفت ما با اعضای این شورا و همچنین سایر اعضای گروه ششگانه مشورت خواهیم کرد و اقدام آمریکا با توجه به این مشورت ها صورت خواهد گرفت.

در آنچه به مسئله اقتصادی مربوط میشود، مقام ارشد دولت اوباما گفت در ملاقات دو رهبر هیچ اشاره ای به مسئله ارزی نشده است. اشاره این مقام ارشد به پیشنهاد یک واحد ارزی از سوی چین برای جایگزینی دلار بود.

همین مقام دولت پرزیدنت اوباما اضافه کرد که دو رهبر درباره بنیادهای مالی بین المللی نیز با یکدیگر گفتگو کردند. آنان در باره افزایش منابع مالی صندوق بین المللی پول و بسیج منابعی که در اختیار بانک جهانی و همچنین بانکهای چند ملیتی توسعه است، با یکدیگر مذاکره کرده اند.

در این گفتگوها، پرزیدنت اوباما بر این مسئله تاًکید کرد که اصلاحات صندوق بین المللی پول باید در طول زمان و در سطح وسیع تری صورت پذیرد. در سطحی که در آن چین و سایر کشورهای با رشد سریع بتوانند نقش مناسب و درخور خود را در هدایت آن داشته باشند.

مقام دولت اوباما اضافه کرد که رئیس جمهوری آمریکا در این گفتگو، درک خود را از خواست چین برای داشتن نقشی مناسب در این هدایت اظهار داشت.


XS
SM
MD
LG