لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۶

پرزیدنت اوباما استراتژی جدید ايالات متحده در مورد افغانستان را اعلام کرد


پرزیدنت اوباما استراتژی جدید ايالات متحده در مورد افغانستان را اعلام کرد
پرزیدنت اوباما استراتژی جدید ايالات متحده در مورد افغانستان را اعلام کرد

ستیزه گران و تندروها در افغانستان و پاکستان همچنان ایالات متحده، افغانستان، پاکستان، هند، اروپا، استرالیا و ملت های خاورمیانه را تهدید می کنند. برای مقابله با این تهدید، پرزیدنت باراک اوباما استراتژی جدیدی را اعلام کرد که مختل کردن، از کار انداختن و شکست دادن تندروهای خشنی که ایالات متحده و دوستانش را در سراسر جهان تهدید می کنند، از جمله هدف های آن است.

هفده هزار پرسنل نظامی آمريکا به افغانستان اعزام می شوند، آنها به ۳۸ هزار سرباز آمريکائی که هم اینک در آن کشور بسر می برند خواهند پیوست. افزون براین، پرزیدنت اوباما اعزام ۴ هزار سرباز بیشتر به افغانستان را بررسی می کند، قرار است آنها بعنوان مربیانی برای ارتش افغانستان عمل کنند.
پرزیدنت اوباما گفت: «ما تاکید ماموریت خود را به آموزش و افزایش اندازه نیروهای امنیتی افغانستان تغییر خواهیم داد، تا آن که آنان سرانجام بتوانند رهبری تامین امنیت در کشور خود را بر عهده بگیرند. برای نخستین بار، این اقدام کوشش های ما را برای آموزش ارتش و پلیس افغانستان و حمایت از آنها تکمیل خواهد کرد.»

کاخ سفید در گزارشی در ۲۷ مارس، برخی از هدف های اصلی سیاست امنیت ملی آمريکا را مشخص ساخت، از جمله: پیشبرد هدف استقرار یک دولت کارآمدتر، مسئولتر و تواناتر که بتواند به مردم افغانستان خدمت کند و نهایتا قادر شود، به ویژه در زمینه امنیت داخلی، با حمایت محدود بین المللی عمل کند. افزایش اتکای نیروهای امنیتی افغان بخودشان تا بتوانند عملیات ضد شورش و جنگ با تروریسم را با کمک کمتر آمريکا رهبری کنند، کمک به کوشش هایی که برای تقویت کنترل غیر نظامیان و یک دولت باثبات در پاکستان و یک اقتصاد زنده و پویا که فرصت ها و امکانات بیشتری برای مردم کشور فراهم آورد، جریان دارد.

اینها وظایفی خطیر هستند. و آنگونه که پرزیدنت اوباما یادآور شد، ایالات متحده نمی تواند به تنهایی انجام دهد. او گفت: اگر افغانستان در هرج و مرج فرو رود یا عملیات القاعده کنترل نشود، جهان نمی تواند از پس هزینه هایی که ببار خواهد آمد بر آید. ما مشترکا مسئولیت داریم عمل کنیم.

XS
SM
MD
LG