لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۳

وزیر امور خارجه اسراییل شرایط صلح با فلسطینیان را به چالش کشید


وزیر جدید امور خارجه اسراییل می گوید دادن امتیاز به فلسطینیان فقط به جنگ های بیشتر منجر خواهد شد.

آویگدور لیبرمن، روز چهارشنبه گفت اسراییل به قراردادی که در سال ۲۰۰۷ با پشتیبانی آمریکا برای حل مناقشه اسراییل و فلسطینیان بسته شد پای بند نیست، بلکه «نقشه راه صلح» سال ۲۰۰۳ را رعایت خواهد کرد.

این گفته لیبرمن، زمانی کوتاه پس از آن که بنیامین نتانیاهو کارش را به عنوان نخست وزیر اسراییل آغاز کرد، نگرانی هایی را در میان فلسطینیان به وجود آورده است، اما هنوز روشن نیست که از نظر او چه تفاوتی بین دو طرح وجود دارد. تاسیس یک کشور فلسطینی موضوعی است که در هردو گنجانیده شده است.

هدف از توافق سال ۲۰۰۷ در کنفرانس آناپولیس در آمریکا، این بود که نقشه راه احیا شود، این طرح همچنین می خواهد به خشونت پایان داده شود و اسراییل فعالیت های خانه سازی را متوقف کند.

در قطر، محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفت نتانیاهو«اعتقادی به صلح ندارد.» او به خبرگزاری فلسطینی گفت رهبر اسراییل هرگز به تاسیس یک کشور فلسطینی معتقد نبوده است و قصد دارد محله های یهودی نشین را در سرزمینی که فلسطینیان مدعی آن هستند توسعه دهد. عباس از جامعه بین المللی خواست اسراییل را زیر فشار بگذارد.

دبیر کل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه از تشکیل دولت جدید اسراییل استقبال کرد و آن را به کوشش برای تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی فرا خواند.

روز سه شنبه نتانیاهو گفت او می خواهد فلسطینیان زندگی خود را اداره کنند، اما به شیوه ای که امنیت اسراییل را تهدید نکند.

XS
SM
MD
LG