لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۴

پرزيدنت اوباما پيشاپيش اجلاس رهبران گروه ۲۰ در لندن با گوردون براون ديدار کرد


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا برای شرکت در اجلاس رهبران کشورهای عضو گروه ۲۰ که رهسپار اروپا شده است، امروز، جهارشنبه، وارد لندن شد و پيشاپيش نشست با گوردون براون نخست وزير بريتانيا ديدار کرد.

آقای اوباما که برای نخستین سفر به عنوان رییس جمهوری عازم اروپا شده است، از رهبران ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان خواسته است یک پیام نیرومند وحدت به جهان بفرستند.

او در کنفرانس، با اختلاف نظرهایی درباره چگونگی برخورد با بحران مالی جهانی روبرو است.

فرانسه، و نیز برخی دیگراز کشورهای اروپایی، خواهان وضع مقررات مالی سخت تر هستند، در حالی که ایالات متحده و بریتانیا می خواهند کشورها برای کمک به بهبود اقتصادی برهزینه ها بیافزایند. نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه روز دوشنبه گفت او کنفرانسی را که چیزی بیشتر از آنچه آنرا «موفقیت کاذب» نامید عرضه نکند، قبول نخواهد کرد.

تیموتی گایتنر وزیر خزانه داری آمریکا در مصاحبه ای با فایننشال تایمز تاکید می کند که شکاف بین آمریکا، فرانسه، آلمان و چین «بسیار کوچک» است. گایتنر می گوید آمریکا همانند کشورهای اروپایی خواهان نظام اقتصادی نیرومند و با ثبات تر برای جهان است.

گوردون براون نخست وزیر بریتانیا روز دوشنبه گفت اقتصادهای گروه ۲۰ در پیشاپیش اجلاس روز پنجشنبه در لندن به خوبی پبشرفت می کنند.

در پیش نویس بیانیه ای که خبرگزاری رویترز نسخه ای از آن را به دست آورده است گفته می شود گروه پول بیشتری در اختیار صندوق بین المللی پول قرار خواهد داد تا به کشورهای فقیر که آشوب اقتصادی به آنها صدمه زده است کمک کند.

بیانیه همچنین حاکی است که اقتصادهای عمده از سیاست های تجارتی حمایت از صنایع داخلی و کاهش ارزش برابری پول، که می تواند به چشم اندازهای بهبود کشورهای دیگر آسیب برساند، خودداری خواهند کرد. بیانیه هیچ طرحی برای افزایش هزینه های دولتی به منظور تقویت اقتصاد جهانی ارایه نمی دهد.

انتظار می رود روسیه خواهان انجام اصلاحاتی در سیستم مالی جهان شود تا کشورهای در حال رشد بتوانند صدای بلندتری در نهادهای بین المللی داشته باشند.

مقامات روسیه می گویند پرزیدنت دیمیتری مدودیف همچنین پیشنهاد خواهد کرد سیستم پولی جدیدی برای مخارج بین المللی که متکی به دلار نباشد به وجود آید.

آرژانتین، استرالیا، برزیل، کانادا، چین، فرانسه، آلمان، هند، اندونزی، ایتالیا، ژاپن، مکزیک، روسیه، عربستان سعودی، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، ترکیه، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا، اعضای گروه ۲۰ را تشکیل می دهند.

XS
SM
MD
LG