لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۳

گزارش سیاسی: استقبال کانادا از طرح جدید پرزیدنت اوباما درافغانستان


دولت فدرال کانادا از راهبرد جدید باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده در افغانستان حمایت خواهد کرد.

مقامات کانادا اعلام کرده اند طرح آقای اوباما برای کمک به استقرار صلح در افغانستان انعکاس دهنده راهبردهای کانادا در این منطقه است.

لارنس کانون، وزیر امور خارجه کانادا در این مورد گفته است: «بسیاری از جنبه های این طرح شامل مسایلی هستند که دولت و مردم کانادا به عنوان راهکاری برای ماموریت این کشور در افغانستان در نظر می گیرند. راهبرد تلاش های همگام و همکاری ارتش و مردم افغانستان، تمرکز و تاکید بر ظرفیت سازی ارتش و پلیش افغانستان از این جمله هستند.»

در حالی که آقای اوباما اخیراً اعلام کرده ۴ هزار نیروی اضافی آمریکا را به افغانستان اعزام خواهد کرد و از متحدان خود در ناتو خواسته است تا نیروهای نظامی و غیرنظامی خود در این کشور را افزایش دهند، مقامات کانادا در اظهار نظری در این مورد گفته اند افزایش نیروها و یا تمدید دوره ماموریت نظامی کانادا در افغانستان مورد نظر مقامات اتاوا نخواهد بود.

وزیر امور خارجه کانادا تلاش های مشترک به منظور حفظ امنیت آرامش در مرزهای افغانستان و پاکستان را ستوده و افزوده است امنیت و موضع متحد در قبال بازسازی و توسعه در افغانستان، ارزیابی جامع و واقع بینانه ای از وضعیت کنونی این کشور است.

لوئیس مک کنزی، فرمانده بازنشسته ارتش کانادا می گوید تقویت تعداد نیروها و تمرکز بیشتر بر فرماندهی ارتش در افغانستان به پیشبرد ماموریت نظامی و مراحل توسعه کمک بسیاری خواهد کرد.

کانادا در ضمن از متحدان خود و کشورهای همسایه افغانستان خواسته است تا با همکاری نزدیک راهکار بلند مدتی برای درگیری ها در افغانستان بیابند.

وزیر امور خارجه کانادا همکاری مرزی با پاکستان و افغانستان به منظور افزایش امنیت مرزها را یکی از شش اولویت کانادا در این کشور نامیده است.

لارنس کانون، وزیر امور خارجه کانادا درکنفرانس مشترک سازمان ملل، دولت افغانستان و دولت هلند در لاهه که آینده افغانستان را بررسی خواهد کرد، شرکت می نماید.

حدود ۲۵۰۰ سرباز کانادایی در قندهار متمرکز شده و طی چند سال گذشته ماموریت مبارزه با شورشیان طالبان را به عهده داشته اند. بیش از ۱۰۰ سرباز کانادایی در افغانستان کشته شده اند.

ماموریت کانادا در افغانستان در زمستان سال ۲۰۱۱ به پایان می رسد. اتاوا اعلام کرده است تمدید ماموریت نظامی کانادا در افغانستان به اکثریت آرای نمایندگان مجلس منوط خواهد بود.


XS
SM
MD
LG