لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۶

پرزيدنت اوباما استراتژی جديدی را برای افغانستان و پاکستان اعلام کرد


باراک اوباما ریيس جمهوری آمريکا استراتژی جديدی را برای افغانستان و پاکستان اعلام کرده است که اعزام سربازان بيشتر به افغانستان و تاکيد بيشتر بر ديپلماسی منطقه ای بخشی از آن است.

پرزيدنت اوباما روز جمعه در يک سخنرانی در کاخ سفيد گفت، اوضاع در افغانستان روز به روز خطرناکتر می شود، و افزود حملات عليه سربازان آمريکایی، ناتو و دولت افغانستان درهفت ساله پس ازبيرون رانده شدن طالبان از قدرت، سير صعودی داشته است.

پرزيدنت اوباما گفت القاعده و متحدانش در پاکستان و افغانستان هستند، و القاعده از پناهگاه هايش در پاکستان فعالانه حملات به داخل آمريکا را تدارک می بيند.

پرزيدنت اوباما گفت هدف استراتژی جديد مختل کردن، برچيدن و نابود کردن القاعده و متحدانش، پاکسازی پناهگاه های آنها در پاکستان و جلوگيری از جمع شدن مجدد آنها در افغانستان است.

مقامات آمريکایی می گويند برای نخستين بار ديپلماسی آمريکا در مورد افغانستان و پاکستان بر پايه آميختگی با هم تنظيم شده است، و به تعبير يکی از مقامات، آنها گرچه دو کشور هستند اما چالشی واحد تلقی می شوند.

پرزيدنت اوباما گفت آمريکا همراه با سازمان ملل متحد برای ارتباط و تماس با افغانستان و پاکستان گروهی جديد را به وجود می آورد، که کشورهای دارای منافع مشترک در امنيت منطقه، نظير ايران، روسيه، هند و چين را گرد هم می آورد.

پرزيدنت اوباما گفت افغانستان بدون برقراری آشتی بين دشمنان سابق به صلح نمی رسد. پرزيدنت اوباما گفت آمريکا برای اين آشتی با رهبران محلی، دولت و شرکای بين المللی همکاری خواهد کرد. پرزيدنت اوباما گفت افغان هایی که زير ارعاب و فشار و يا برای پول دست به اسلحه برده اند بايد از فرصت انتخاب مسيری متفاوت برخوردار شوند.

پرزيدنت اوباما همچنين گفت علاوه بر هفده هزار سرباز ديگری که ظرف چند ماه آينده در افغانستان مستقر خواهد کرد، چهار هزار سرباز را نيز برای تعليم نيروهای مسلح افغانستان به آن کشور می فرستد.

پرزيدنت اوباما از کنگره خواستار مصوبه ای دوحزبی شده است که طی پنج سال آينده، هر سال کمک هایی مستقيم به ارزش يک ميليارد و پانصد ميليون دلار را به مردم پاکستان مجاز خواهد شناخت. پرزيدنت اوباما می گويد اين کمک صرف ساختن مدارس، جاده ها، بيمارستان ها و تحکيم دموکراسی در پاکستان خواهد شد.

پرزيدنت اوباما روز پنجشنبه در تماسی تلفنی با روسای جمهوری افغانستان و پاکستان آنان را از اين استراتژی جديد با خبر ساخت.

شمار سربازان آمريکایی در افغانستان، ازجمله سربازان مامور تعليم ارتش آن کشور، تا ماه اکتبر به سطح پنجاه و نه هزار نفر افزايش می يابد.

XS
SM
MD
LG