لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۶

مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران با مشاور امنیت ملی هند دیدار کرد


سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران روز شنبه با «ام کی نارایانان» (M K Narayanan)، مشاور امنیت ملی هند در دهلی نو دیدار و گفت و گو کرد. جزییاتی از دستور کار مذاکرات هنوز منتشر نشده است اما، به گفته مقامها انتظار می رود گفت و گوها بر روابط دو جانبه ممتمرکز بوده باشد.

به رغم فشارهای آمریکا که ایران را، به تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی متهم می کند و می گوید که ایران سلاح در اختیار گروههای شبه نظامی در عراق می گذارد، هند همواره روابط خوبی با ایران داشته است. ایران اتهامات آمریکا در زمینه تلاش برای ساختن بمب اتمی را رد می کند و می گوید برنامه هسته ای ان کشور تنها مقاصد صلح آمیز را دنبال می کند.

روابط دهلی نو و واشنگتن اخیرا نزدیکتر شده است و دو کشورهند و آمریکا یک تفاهمنامه همکاری در زمینه انرژی هسته ای به امضا رسانده اند. هند و ایران در حال مذاکره در زمینه قرارداد خط لوله انتقال گاز هستند، احداث این خط لوله مدتها ست که به تاخیر افتاده و این درحالیست که هند برای تداوم رشد اقتصادی خود نیاز به انرژی ایران دارد. از جمله دلایل این تاخیر اختلافات هند و پاکستان بر سر هزینه های انتقال گاز و همچنین نگرانی هند از مسایل ایمنی خط لوله هنگام عبور از خاک پاکستان است.

XS
SM
MD
LG