لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۶

کلینتون برای مقابله با قاچاق مواد مخدر به مکزیک سفر کرد


هيلاری کلينتون وزير امورخارجه آمريکا برای ابراز حمايت از ریيس جمهوری مکزيک، و تلاشی که دولت وی در مبارزه با اقدامات خشونت آميز کارتل مواد مخدر انجام می دهد، به آن کشور رفته است.

خانم کلينتون در اين سفر دو روزه، و پيش از آنکه روانه شهر صنعتی مونتری در نزديکی مرز آمريکا شود، در مکزيکو سيتی با فيليپه کالدرون ریيس جمهوری و پاتريشيا اسپينوسا وزير امور خارجه مکزيک ملاقات می کند.

انتظار می رود وزير امورخارجه آمريکا درباره طرحی مشترک برای مبارزه با جرایم مواد مخدر در نوار مرزی، موسوم به طرح مريدا، با مقامات مکزيکی گفتگو و تبادل نظر کند.

ریيس جمهوری مکزيک برای مبارزه با کارتل مواد مخدر، و خشونت های مرتبط با آن که در سال گذشته به مرگ هزاران نفر منجر شد، سی و شش هزار سرباز در نقاط مختلف آن کشور مستقر ساخته است. دامنه خشونت های مرتبط با قاچاق مواد مخدر از مرزهای مکزيک نيز گذشته و به شهرهای آمريکا رسيده است.

همزمان با سفر خانم کلينتون به مکزيک، ژانت ناپوليتانو وزير امنيت داخلی آمريکا نيز با حضور در برابر يک کميته سنای آمريکا چگونگی سرايت خشونت های مرتبط با مواد مخدر از مکزيک به آمريکا، و واکنش آمريکا را شرح داده است.

دولت اوباما روز سه شنبه برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر از مکزيک، و قاچاق پول و اسلحه از آمريکا به مکزيک، برنامه هایی را اعلام کرد که استقرار مرزبانان بيشتر و نصب تجهيزات جديد در مناطق مرزی بخشی از آنهاست.

پرزيدنت اوباما روز سه شنبه گفت آمريکا آماده است با مکزيک برای مبارزه با خشونت در نوار مرزی همکاری کند، و چهارشنبه شب نيز در کنفرانس خبری خود، آنچه را که اقدامات بسيار شجاعانه ریيس جمهوری مکزيک عليه خشونت های کارتل مواد مخدر در مکزيک توصيف کرد، ستود. پرزيدنت اوباما قرار است در اواسط آوريل از مکزيک ديدن کند.

سفر خانم کلينتون به مونتری برای تاکيد بر اقداماتی صورت می گيرد که از طريق تجهيزات و تکنولوژی پيشرفته عليه کارتل مواد مخدر، و نير کمک به تحقيقات در مورد انرژی به اجرا گذاشته می شود.

آمريکا و مکزيک به رغم تفاهم در بسياری از زمينه ها در مورد بعضی از امور تجاری و مهاجرتی اختلافاتی اساسی دارند.

XS
SM
MD
LG