لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۲

ايران، اتحاديه اروپا و روسيه از پيشنهاد پرزيدنت اوباما استقبال کردنديک مقام ارشد ايران از خواست باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا برای آغازی جديد درمناسبات ايران و آمريکااستقبال کرده است، اما ميگويد حرف تنها کافی نيست.

علی اکبر جوان فکر مشاور محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران گفت آمريکا بايد آسيب های ناشی از خطاهای گذشته اش را ترميم کند، ودر رويکرد خود در مناسبات با تهران تغييراتی بنيادی بدهد.

پرزيدنت اوباما در پيامی تلويزيونی به مناسبت نوروز گفت ميان دو کشور اختلافاتی جدی وجود دارد اما وی به ديپلماسی متعهد است و ميخواهد آنها را برطرف کند.

کاخ سفيد ويديوی پيام را همراه با زير نويس فارسی منتشر کرده است، و پرزيدنت اوباما در آن مستقيما با مردم و رهبران جمهوری اسلامی صحبت ميکند.

آقای احمدی نژاد، و آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد، هيچکدام در پيام های تبريک خود به مناسبت نوروز به مردم ايران، به پيام پرزيدنت اوباما اشاره ای نکردند. اما آيت الله خامنه ای گفت ايران به دنيا نشان داد که هيچکس نمی تواند برنامه اتمی ايران را متوقف کند.

پرزيدنت اوباما گفت روند پيوند با تهديد پيش نمی رود بلکه مستلزم ارتباطی صادقانه بر مبنای احترام متقابل است.

ايران ازدرخواست مناسباتی بهتر ميان دو کشور استقبال کرده است، اما علی اکبر جوان فکر مشاور محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری گفت حرف تنها کافی نيست.

وی گفت آمريکا بايد آسيب های ناشی از خطاهای گذشته اش را ترميم کند.

وی همچنين گفت لازم است آمريکا در رويکرد خود در مناسبات با تهران تغييراتی بنيادی بدهد.

در همين حال خاويه سولانا مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا گفت پيام پرزيدنت اوباما می تواند به گشودن فصلی جديد در مناسبات با ايران کمک کند.

آقای سولانا همچنين اقدام پرزيدنت اوباما را برای تماس با ايران سازنده توصيف کرد.

اظهارات پرزيدنت اوباما عکس نظرات جرج بوش رئيس جمهوری سابق آمريکاست، که منزوی ساختن ايران را پيگيری ميکرد، و ايران را بخشی از يک محور شرارت دانسته بود.

پرزيدنت اوباما در پيام خود تصديق کرد که مناسبات دو کشور برای مدتی قريی سی سال تيره و تار بوده است ولی گفت جشن های نوروز يادآور زمينه هائی مشترک از بشريت است که همه را به هم پيوند ميدهد.

نوروز بيشتر جشن سال نو ايرانيان شناخته ميشود اما سنتی باستانی است که کردها، افغان ها و بسياری از ملل ديگر در سراسر خاورميانه و آسيا نيز آن را جشن ميگيرند.

روسيه نيز از پيشنهاد پرزيدنت اوباما به ايران استقبال کرده است.

سرگئی ريباکوف معاون وزارت امور خارجه روسيه ابراز اميدواری کرد که پيام ويديوئی پرزيدنت اوباما به عادی شدن مناسبات ايران با غرب بيانجامد.

محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران گفته است ايران برای مذاکره با آمريکا در شرايطی مبتنی بر احترام متقابل آماده است.

هيلاری کلينتون وزير امورخارجه آمريکا اخيرا از ايران دعوت کرد در يک کنفرانس بين المللی راجع به افغانستان شرکت کند.

XS
SM
MD
LG