لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۷

گزیده روزنامه های شنبه ٢۴ اسفند در ايران


کاهش سهميه بنزين خودرو های شخصی و عمومی

روزنامه سرمايه به انتشار خبر مصوبه روز پنجشنبه مجلس در مورد حذف يارانه بنزين وارداتی در سال ١٣٨٨ پرداخته است. به نوشته اين روزنامه، در چارچوب اجرای بودجه عمومی سال ٨٨ دولت، يارانه واردات بنزين که در بودجه سال ٨٧ معادل «سه هزار ميليارد تومان» بود، برای سال آينده «صفر» در نظر گرفته شد.

به نوشته سرمايه، در نتيجه اين مصوبه، ميزان سهميه ماهانه بنزين ١٠٠ تومانی برای خودروهای شخصی در سال ٨٨ احتمالاً به ٨٠ «ليتر کاهش» خواهد يافت و عرضه بنزين آزاد به قيمت تمام شده که در حال حاضر ٤٠٠ تومان است، ٢٣ ميليون ليتردر روز خواهد بود.

سرمايه می نويسد در سال آينده، «دولت بايد توليد روزانه بنزين داخلی به ميزان ٤٤ ميليون ليتر در روز را برای سهميه بندی تخصيص دهد که بر اين اساس به هر خودرو شخصی ٨٠ ليتر سهميه ماهانه تعلق خواهد گرفت».

ميزان سهميه خودروهای عمومی نيز بين ٤٥٠ تا ٦٠٠ ليتر بوده که در صورت منطقه ای کردن سهميه خودروهای عمومی، سهميه آنها به ميانگين ٤٠٠ ليتر کاهش خواهد يافت و در شهرهايی مانند تهران بيش از شهرهای کوچک خواهد بود.

سقوط يک هواپيماى نظامى

روزنامه دولتی «ايران» از سقوط يک فروند «هواپيمای نظامي» در «فرودگاه مهرآباد» تهران خبر داده است. به نوشته اين روزنامه، اين هواپيما که از نوع «سوخو» بوده، متعلق به نيروی هوايی ارتش بوده است و روز گذشته هنگام فرود سقوط کرده است. به نوشته اين روزنامه، اين هواپيما در هنگام فرود «دچار نقص فنى» شده و سقوط می کند. ايران می نويسد: اين هواپيما يک خلبان و کمک خلبان داشت که قبل از سقوط هواپيما از طريق چتر به بيرون از هواپيما پريدند و هم اکنون در سلامت هستند.

شرط معاون احمدی نژاد برای گفت وگو با آمريکا

روزنامه جمهوری اسلامی به انتشار سخنان «اسفنديار رحيم مشايی» معاون رئيس جمهوری اسلامی پرداخته که گفته است دولت ايران از گفت وگوهای چندجانبه با آمريکا و متحدانش درباره افغانستان استقبال می کند. به نوشته اين روزنامه، معاون رييس جمهوری اسلامی که به کانادا سفر کرده است، شرط انجام اين گفتگو ها را دريافت «دعوت رسمی» از سوی «آمريکا» يا « هيلاری کلينتون» وزير خارجه اين كشور بيان كرده است . روزنامه جمهوری اسلامی در پايان خبر خود از اين سخنان رحيم مشايی انتقاد کرده است.

XS
SM
MD
LG