لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۳

گزارش: پرزیدنت اوباما و لغو تحریم های آمریکا علیه کوبا


برخی از وزرای دفاع کشورهای آمریکای لاتین، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا را تشویق کرده اند به تحریم علیه کوبا خاتمه دهد. آنان لغو این تحریم ها را کلید اصلی بهبودی روابط آمریکا با کشورهای آمریکای لاتین دانسته اند. تحریم هائی که دهه هاست همچنان ادامه دارد.

کشورهای آرژانتین، شیلی، پاراگوئه، اوروگوئه، برزیل، اکوادور، بولیوی، پرو، کلمبیا، ونزوئلا، سورینام و گویان اعضای شورای دفاع منطقه ای آمریکای لاتین را تشکیل میدهند.

وزیران دفاع این کشور ها در نشست روز سه شنبه خود در سانتیاگو پایتخت شیلی که برای گشایش شورای دفاع منطقه ای بود، پرزیدنت اوباما را تشویق به لغو تحریم علیه کوبا کرده اند.

این نشست، یک نقطه شروع توافق تاریخی بین کشورهای آمریکای لاتین در چهارچوب همکاری نظامی و مسائل دفاعی است.

خوزه گونی، وزیر دفاع شیلی که میزبان این نشست است، به مسئله همکاری های کشورهای منطقه اشاره کرده و همگی را به اتحاد و یکپارچگی دعوت کرد. وی گفت برای آنکه یکدیگر را بهتر بشناسیم، برای آن که یکپارچه شویم و برای آن که بتوانیم به همراه یکدیگر به آینده بنگریم باید این پیمان منطقه ای را توسعه دهیم.

هدف این نشست همچنین کم کردن هزینه های نظامی و همآهنگی در تاَمین امنیت منطقه است.

پیمان اتحادیه کشورهای آمریکای جنوبی پیمانی است که ۱۲ کشور آمریکای لاتین را در مجموعه مسائل سیاسی، اقتصادی، انرژی و اجتماعی گرد هم میآورد.

پیمانی که برخی از کارشناسان آن را نسخه اتحادیه اروپا در این منطقه به حساب آورده اند.

مجلس نمایندگان آمریکا در هفته گذشته لایحه ای را تصویب کرد که به موجب آن از محدودیت در سفر به کوبا و داد وستد با آن کشور کاسته خواهد شد. طرفداران لغو تحریم های آمریکا علیه کوبا این لایحه را نخستین گام در اجرای این امر به حساب آورده اند.

مسئله لغو تحریم های آمریکا علیه کوبا، علاوه بر مجلس نمایندگان در سنای آمریکا نیز مطرح شد و سناتورهای آمریکائی لایحه ای را تصویب کردند که به موجب آن، شهروندان آمریکا میتوانند سالی یکبار از اقوام خود در کوبا دیدن کنند.


XS
SM
MD
LG