لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۶

پلیس پاکستان تظاهرات و راه پیمایی مخالفان را ممنوع ساخت


در پاکستان، مقامات امنیتی در کوشش برای سرکوب یک راه پیمایی اعتراضی از لاهور به اسلام آباد، صدها نفر از فعالان و معترضین در دو استان بازداشت کرده اند و اعتراضات را ممنوع ساخته اند. آمریکا گفت از آزادی بیان و گردهمایی در پاکستان پشتیبانی می کند.

نواز شریف نخست وزیر سابق و رهبر اوپوزیسیون عهد کرد علی رغم سرکوب به اعتراض ادامه دهد، و هزاران نفر از طرفدرانش را در شمال غربی پاکستان جمع کرده است.

شریف از معترضین و اعضای جامعه حقوقی پاکستان درخواست کرده است به وارد آورن فشار بر آصف علی زرداری رییس جمهوری ادامه دهند. او قول داده بود رییس دادگاه عالی را که در دوره پرویز مشرف رییس جمهور سابق برکنار شد، در مقامش ابقا کند.

اما مقامات در استان پنجاب، قرار گاه شریف، و در استان سند، که کراچی بزرگترین شهر پاکستان در آنجا قرار دارد، با ممنوع ساختن تظاهرات پاسخ دادند.

ماه پیش، دادگاه عالی حکمی را که از فعالیت های شریف و برادرش برای احراز پست های انتخابی جلوگیری می کند، ابرام کرد.

در واکنش به رویدادهای روز چهارشنبه در پاکستان، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت ایالات متحده از آزادی بیان و تشکیل اجتماعات در آن کشور حمایت می کند. او از تمام طرف های درگیر خواست از خشونت پرهیز کنند و به قانوئن اساسی پاکستان احترام بگذارند.

پس از اعلام برگزاری اعتراضات، وزیر کشور پاکستان به شریف علیه آنچه آن را خیانت به کشور نامید هشدار داد و گفت اگر گردهمایی ها به خشونت بکشد، او ممکن است دستگیر شود.

قرار است معترضین آنچه را «راه پیمایی طولانی» توصیف می شود، روز پنجشنبه از لاهور آغاز کنند و روز ۱۶ مارس به اسلام آباد برسند.


XS
SM
MD
LG