لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۸

گزارش: ملاقات خصوصی نیکلا سارکوزی و باراک اوباما در سواحل نرماندی در فرانسه


روزنامه بین المللی فیگارو چاپ پاریس می نویسد نیکلا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه می خواهد نخستین ملاقات دو به دو خود را پس از به قدرت رسیدن پرزیدنت اوباما با وی در نرماندی انجام دهد. بنا بر این گزارش، از خبر این سفر تا به حال سخنی به میان نیامده است. ملاقاتی که در سفر شش روزه رییس جمهوری آمریکا به اروپا نیز که از روز سی و یکم ماه جاری میلادی - ماه مارس – تا پنجم آوریل بطول خواهد کشید، سخنی به میان نیامده است.

علاوه بر آن، مقامات کاخ سفید نیز هنوز این بخش از سفر رییس جمهوری را به نرماندی در روز سوم ماه آینده میلادی – ماه آوریل – تایید نکرده اند. با این همه گفته می شود که دیپلمات های دو طرف سرگرم تنظیم تشریفات لازم در محل هستند.

با این همه، بنا بر گفته یکی از دیپلمات های آمریکایی، پرزیدنت سارکوزی قطعا این کار را خواهد کرد و بطور کلی وی هر چه را که بخواهد به دست می آورد.

ملاقات خصوصی پرزیدنت سارکوزی با پرزیدنت اوباما پیش از شرکت در نشست سالانه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو در نرماندی انجام خواهد گرفت.

نشست سالانه ناتو که با شرکت رهبران کشورهای عضو بر پا می شود، امسال در روزهای سوم و چهارم ماه آوریل در Strasbourg Kehl برگزار خواهد شد. نشستی که این بار علاوه بر ناتو، کشورهای فرانسه و آلمان نیز میزبان آن هستند.

سواحل نرماندی در فرانسه همان سواحلی است که نیروهای متفقین در روز هشتم ماه ژوئن سال ۱۹۴۴ میلادی یعنی ۶۵ سال پیش در آن پیاده شدند تا آلمان نازی را که به خاک کشورهای اروپا تجاوز کرده بود، شکست دهند. اما هرگز معلوم نشد که در نخستین روز پیاده شدن قوای متفقین در نرماندی چند نفر جان خود را از دست داده اند.

XS
SM
MD
LG