لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۱

گزارش: حامد کرزی از تعویق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری استقبال کرد


حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان از تصمیم کمیسیون انتخابات آن کشور مبنی بر تعویق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تا ۲۹ مرداد (۲۰ اوت) حمایت کرد.

براساس قانون اساسی افغانستان انتخابات ریاست جمهوری آن کشور باید یک یا دو ماه قبل از پایان دوره ریاست جمهوری فعلی آقای کرزی که ۳۱ اردیبهشت (۲۱ ماه مه) است صورت گیرد.

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان روز شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد از تعویق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ۲۹ مرداد حمایت می کند. او می گوید انتخابات باید قانونی باشد و حقانیت انتخابات توسط قانون اساسی کشور یا توافق ملی تعیین می شود. حال که در مساله انتخابات ریاست جمهوری، توافق ملی بر قانون اساسی پیشی گرفته است من آن را محترم شمرده و حکم کمیسیون انتخابات را می پذیرم. کمیسیون انتخابات دلایل تصمیم خود را اعلام کرده که کاملا بر حق است و من با آن موافقم.

کمیسیون انتخابات افغانستان انتخابات ریاست جمهوری آن کشور را تا تاریخ ۲۹ مرداد به تعویق انداخته است. تصمیم کمیسیون انتخاباتی افغانستان بر اساس مسایل امنیتی، هوای بد بهاری در مناطق کوهستانی و دور افتاده که رای گیری از ساکنان آن ناحیه را مشکل و احتمالا غیر ممکن می سازد، و همچنین کمبود بودجه برای پخش صندوق و اوراق رای گیری صورت گرفته است.

طبق قانون اساسی افغانستان انتخابات ریاست جمهوری آن کشور باید یک یا دو ماه قبل از پایان دوره ریاست جمهوری فعلی برگزار شود. و با وجود این که دوره ریاست جمهوری حامد کرزی در۳۱ اردیبهشت پایان می گیرد انتخابات ریاست جمهوری در بهار صورت نخواهد گرفت.

آقای کرزی در مورد نامزدی خود در انتخابات آتی ریاست جمهوری افغانستان گفت من مایلم برنامه پیشرفت افغانستان را به پیش برم. به سوی رابطه بهتر با همسایگان و سایر کشورهای جهان و کامیابی و موفقیت مردم افغانستان. ولی این کار را در صورتی انجام خواهم داد که عاملی در ثبات کشور باشم. نامزد انتخاباتی که مردم از او راضی باشند.

برگزاری انتخابات در اواخر تابستان به این معنا است که یک فاصله زمانی بین تاریخ پایان ریاست جمهوری آقای کرزی و انتخابات بعدی به وجود می آید سه ماهی که آقای کرزی مایل است همچنان در دفتر ریاست جمهوری باقی بماند.

رهبران اپوزیسیون اعلام کرده اند با تمدید سه ماهه ریاست جمهوری آقای کرزی مخالفت خواهند کرد ولی رییس جمهوری افغانستان می گوید او تمدید ریاست جمهوری خود را با مقامات قانونی آن کشور در میان گذاشته و نتیجه را به زودی اعلام خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG