لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۰

دو کارشناس آمریکایی خواهان آغاز گفت و گو با ایران شدند


دو کارشناس قدیمی سیاست خارجی آمریکا به قانونگزاران یادآور شده اند که جاه طلبی های اتمی ایران احتمالا بیشتر از یک جنگ اتمی، به گسترش تسلیحات اتمی منجر خواهد شد.

برنت اسکوکرافت و زبیگنیو برژینسکی، مشاوران سابق امنیت ملی روز پنجشنبه، در کمیته مناسبات خارجی سنا گفتند امکان دست یابی ایران به اسلحه اتمی احتمالا کشورهای خاورمیانه را تشویق خواهد کرد آنها نیز برنامه های اتمی را دنبال کنند.

هر دو کارشناس هشدار دادند که تهدید گسترش چنین برنامه هایی از استفاده واقعی ایران از جنگ افزار اتمی به مراتب بزرگتر خواهد بود. آنها اظهار نظر کردند دلیلی وجود ندارد که باور داشت ایران وارد یک جنگ اتمی خواهد شد، زیرا چنین کاری یک عمل « انتحاری» خواهد بود.

برژینسکی پبشنهاد کرد گفت و گوهای فوری سطح پایین برای درگیر ساختن ایران در شیوه ای غیر تهدید کننده، بر اساس ادعای آن که بدنبال تسلیحات اتمی نیست، آغاز شود.

برژینسکی گفت چینن اقدامی به ایالات متحده و دیگران حق خواهد داد از ایران بخواهند دوباره اطمینان دهد، بی آن که مناقشه ای درکار باشد یا موجب شود ایران به انزواگرایی روی آورد.

اسکوکرافت، مشاور چند رییس جمهوری آمریکا، اظهار نظر کرد که مذاکرات باید پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران آغاز شود، تا پرزیدنت احمدی نژاد نتواند بگوید که آمریکا مذاکرات را بعنوان وسیله ای برای نفوذ بر نتیجه رای گیری بتاخیر می اندازد.

اسکوکرافت همچنین گفت مهم است که قدرت های عمده جهانی در برخورد با ایران متحد شوند، تا آنکه آمریکا در موضع ایفای نقش « قلدر» باقی نماند. او گفت چین، که در برابر تحریم های سخت تر علیه تهران ایستادگی کرده است، ممکن است با عنوان کردن این موضوع که یک مناقشه منطقه ای ناشی از برنامه های اتمی ایران خطوط اصلی تامین انرژی پکن را قطع خواهد کرد، به اهمیت چنین وحدتی متقاعد شود.

ریاست کمیته مناسبات خارجی سنا را سناتور جان کری بر عهده داشت که گفت از اعلام این خبر که احتمالا از ایران برای گفت و گو با آمریکا و دیگران در مورد افغانستان دعوت خواهد شد، خوشنود است.

XS
SM
MD
LG