لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۴

گزارش ورزشی: روز سخت استقلال در اصفهان


پس از هفته‌ها صدرنشینی بلا منازع و اختلاف امتیاز چشمگیر با تعقیب کنندگان سرانجام استقلال تهران در قزوین و مقابل تیم پیکان این شهر تن به تساوی ۱-۱ داد تا تنها با یک امتیاز اختلاف نسبت به جدی ترین تعقیب کننده، آماده حضور در اصفهان و مقابل ذوب آهن شود.

فردا چهارشنبه و در هفته سی‌ام، دو تیم صدر جدول یعنی استقلال و ذوب آهن در فولادشهر به میدان می‌روند و به احتمال زیاد نتیجه این دیدار تکلیف قهرمان لیگ هشتم را مشخص خواهد کرد.

در نوشتار سید علی پور حسینی کارشناس فوتبال از ایران، بار دیگر از لحاظ فنی این تیم و مسابقه پیشرو را به چالش می کشد که خواندن آن را به علاقمندان فوتبال و تیم استقلال پیشنهاد می کنم.

تیم فوتبال استقلال فصل حاضر لیگ برتر ایران را متزلزل آغاز کرد و پس از شکست ۲-۰ ابومسلم در هفته اول در هفته دوم در رشت مغلوب شد و پس از تساوی ۱-۱ در مقابل سپاهان در هفته چهارم در کرمان ۱-۰ از مس شکست خورد. با به تعویق افتادن بازیهای هفته پنجم، استقلال در هفته ششم شکست سنگین ۳-۱ را در مقابل صبا در قم پذیرفت. پیروزی عجیب ۶-۰ در مقابل استقلال اهواز در هفته هفتم نقطه عطفی در روند حرکتی تیم استقلال بود و از آن مقطع است که شاهد پیروزیهای پر گل و اوج گیری این تیم هستیم.

درهم کوبیدن ۵-۲ مقاومت در هفته دهم، ۴-۲ پاس در هفته یازدهم، ۵-۰ پیام در هفته هفدهم، ۴-۲ داماش در هفته نوزدهم، ۴-۱ برق در هفته بیست و دوم، ۳-۰ استقلال اهواز در هفته بیست و چهارم و ۵-۱ راه آهن در هفته بیست و پنجم از جمله دستاوردهای باورنکردنی استقلال در لیگ هشتم است. هیچ تیمی در دوره‌های قبل لیگ نتوانسته بود چنین پیروزیهای خیره کننده‌ای در طول یک فصل داشته باشد.

ناگهان پس از هفته بیست و ششم و نبرد سنتی با حریف دیرین یعنی پرسپولیس تیم استقلال دچار رکود می‌شود. ابتدا در شیراز در مقابل مقاومت تن به شکست عجیب ۴-۱ می‌دهد و به دنبال آن در تهران هر چند تیم پاس همدان را با تک گل اکبرپور مغلوب می‌کند اما در همان بازی به عیان دیدیم که استقلال فاقد قدرت و صلابت گذشته است. اگر پاسی ها کمی دقیقتر عمل می‌کردند یا به عبارتی خوش شانس‌تر بودند استقلال با گلهای متعدد شکست می‌خورد. در قزوین نیز استقلال خوش شانس بود که سیدصالحی چند موقعیت تک به تک با طالب‌لو را از دست داد و ناگهان با اشتباه محمدی در برگرداندن توپ به محوطه جریمه فرصت گلزنی برای جباری فراهم شد تا استقلال از شکست فرار کند و همچنان با امتیاز بیشتر به دیدار رقیب قدر به اصفهان رود.

در نقطه مقابل ذوب آهن فصل را با اطمینان و قدرت شروع کرد. این تیم در شروع فصل ۳ پیروزی متوالی با حداقل اختلاف یعنی یک گل داشت و پس از آن نیز به جز پیروزی ۶-۳ در مقابل سایپا در هفته نهم هیچ نتیجه خیره کننده و غیرقابل تصوری را از این تیم ندیدیم هرچند شکست ۳-۰ در مقابل ابومسلم در هفته بیست و سوم خرق عادت این تیم بود. حاصل روند حرکتی ثابت ذوب آهن در طول فصل آن شد که یک باخت کمتر از استقلال در کارنامه خود دارد و در عوض تعداد تساویهای این تیم ۲ مورد بیش از استقلال است که موجب همان اختلاف یک امتیازی دو تیم می‌شود.

در تمام لیگهای جهان و در عرف معمول روند مسابقات، تیمها دچار فراز و نشیب می‌شوند که فوتبال ما نیز از این امر به دور نیست. در لیگ ششم که سایپا به قهرمانی رسید و در فصل گذشته که پرسپولیس در صدر نشست شاهد این فراز و فرودها بودیم اما در مورد استقلال این فصل باید اذعان کرد که قلعه‌نویی پس از بازی با پرسپولیس عامل اصلی نزول تیم استقلال شد چرا که نزول بازیکنان از نظر جسمانی نیست و عوامل روحی – روانی در آن تاثیرگذار هستند.

با چنین احوالی بازی روز چهارشنبه در اصفهان یکی از سخت ترین بازیهای استقلال در این فصل خواهد بود و به احتمال زیاد پس از مدتها صدرنشینی این تیم جای خود و قهرمانی را به ذوب‌آهن واگذار خواهد کرد.

همین هفته گذشته که پرسپولیس در فولادشهر به مصاف سپاهان رفت شاهد هجوم همه جانبه و فراگیر صاحب خانه روی دروازه این تیم بودیم که این امر نشان دهنده خودباوری فوتبال اصفهان است که ذوب آهن نیز از آن بی بهره نیست. تیمی که سالیان دراز در اختیار کربکندی بود با رفتن وی به تحولی زبانزد دست یافت و پس از جوانگرایی فصل گذشته حاصل آن را در این فصل شاهد هستیم. خون تازه فوتبال اصفهان در رگهای جوان ذوب آهن تبلور یافته و اگر سپاهان به واسطه حضور چند ساله بازیکنانش در کنار هم دست رو شده‌ای دارد همتای اصفهانی از راز و رمزهایی برخوردار است که می‌تواند کار دست استقلال و تاکتیک مهجور ۲-۵-۳ قلعه‌نویی دهد.

استقلال تنها در شرایطی می‌تواند به قهرمانی امیدوار باشد که بتواند هر ۳ امتیاز را در اصفهان کسب کند چرا که دو بازی باقیمانده خود را باید در مقابل فولاد (رده هفتم) و ملوان (رده دوازدهم) انجام دهد در حالیکه ذوب آهن دو تیم ته جدولی برق (رده هفدهم) و پیام (رده هجدهم) را پیش رو دارد. عامل دیگری که می‌تواند استقلال را از قهرمانی دور کند تعطیلات لیگ پس از بازی روز چهارشنبه است که اگر نتیجه آن به سود ذوب آهن باشد آن گاه قرار دادن مجدد بازیکنان استقلال در کورس قهرمانی پس از تعطیلات کار آسانی نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG