لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۴

گزارش اجتماعی: خطرات بارداری نوجوانان در نیجریه


برایان پادن، خبرنگار صدای آمریکا، واشنگتن

فقر و عدم دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی، سلامت نوجوانان باردار در نیجریه را تهدید می کند.

نیجریه یکی از بالاترین آمار بارداری نوجوانان را در جهان دارد.

بنا به گزارش سازمان ملل، سالانه ۵۳ هزار زن در پی عوارض بیماری های مربوط به بارداری جان خود را از دست می دهند.

این رقم بالاترین سطح مرگ و میر ناشی از بارداری در جهان است. درصد بالایی از این مرگ و میرها مربوط به مادران نوجوان در کشوری ست که بالا ترین آمار بارداری نوجوانان را درجهان دارد.

پزشکان و مشاوران می گویند سلامت مادران و نوجوانان به دلیل فقر، عدم دسترسی به خدمات بهداشتی و فرهنگی که ترجیح می دهد در مورد مسائل جنسی صحبت نشود، در معرض خطر جدی تری قرار دارند.

روستای پدرو یکی از فقیرترین محله های لاگوس در نیجریه است. بیشتر ساکنان آن با ماهیگیری و اشتغال در کارهای عجیب، به دشواری روزگارمی گذرانند. فرصت های شغلی چندانی موجود نیست ولی جمعیت کودکان و مادران نوجوان بسیار بالا است.

دکتر میریام ژاگون، پزشک کامپس، سازمان بهداشت نیجریه می گوید :« بیش از ۲۰ درصد دختران نوجوان این روستا مادر شده اند. معضل بارداری دختران نوجوان این است که آنها در سن پایین باردار می شوند و آمادگی جسمی آن را ندارند و احتمال این که از خدمات پزشک زنان بهره مند شوند بسیار پایین است. نوجوانانی که در نیجریه باردار می شوند در چرخه فقر گرفتارند و سلامت مادر و نوزاد در معرض خطرات جدی قرار دارد.»

هم اکنون داوطلبان برای شکستن این چرخه به نوجوانان باردار کمک می کنند تا آنها را از امکان دسترسی به خدمات بهداشتی در این نواحی آگاه کنند.

الیزابت اوز که ۲ ماهه باردار است می گوید :« گاهی احساس شرم می کنم.»

دکتر ژاگون می گوید دولت نیجریه با حمایت سازمان های امدادی بین المللی در تلاش است تا آمار بالای مرگ و میر نوزادان و مادران باردار را در این کشور کاهش دهد.

بیش از ۲۰۰ درمانگاه بهداشتی رایگان به ۵ میلیون زن و کودک در مناطق فقیر خدمت می کنند.

در ناحیه لاگوس نیز مرکزی برای جوانان تاسیس شده است که خدمات مشاوره ای خصوصی و دقیق مربوط به مسائل جنسی را در اختیار نوجوانان قرار می دهد.

کریستینا لاداپو، مشاور جوانان وزارت بهداشت، مسئولیت برگزاری جلسات فوق برنامه و گفتگوی بی پرده پیرامون آشنایی با مسائل جنسی، فشارهای روانی و قرص های بارداری را بر عهده دارد.

وی می گوید :« فرهنگ آفریقا و فرهنگ نیجریه، بارداری در سنین نوجوانی را منع کرده است. و این امر تا حدی در فرهنگ ما ریشه دارد که حتی در مورد آن صحبت نمی کنیم و هر گونه گفتگو پیرامون مسائل مرتبط به روابط جنسی ممنوع است.»

XS
SM
MD
LG