لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۸

سوريه زودتر از ايران دست دوستی پيشنهادی اوباما را فشرد


وال استريت جرنال زير عنوان"تمام راهها به دمشق ختم ميشود" با اشاره به ابراز آمادگی پرزيدنت اوباما برای دراز کردن دست دوستی به سوی دشمنان آمريکا در خاورميانه در سخنرانی آغاز رياست جمهوری اش، و تاکيد مجدد او بر اين نيت در مصاحبه ای با تلويزيون العربيه، می نويسد گرچه بنظر ميرسيد ايران مخاطب اصلی است اما تاکنون سوريه مستمع اصلی بوده است.

وال استريت جرنال می نويسد هنوز هيات های آمريکائی راهی تهران نشده اند. اما جان کری رئيس کميته روابط خارجی سنای آمريکا سفری پر سر و صدا به دمشق داشت، سفير سوريه در واشنگتن با مقامات ارشد وزارت امورخارجه آمريکا مذاکره کرد، و پست سفارت آمريکا در دمشق که از سال ۲۰۰۵ خالی است ممکن است بزودی پر شود.

وال استريت جرنال می نويسد بشار اسد رئيس جمهوری سوريه در مصاحبه ای نادر و کم سابقه با وسائل ارتباط جمعی غرب گفت ما هيچوقت مشت های خود را گره نکرديم.


* نتانياهو ميگويد ايران مسلح به تسليحات اتمی تهديدی نه فقط عليه اسرائيل بلکه عليه دولت های عرب است

واشنگتن پست زير عنوان"خاورميانه از ديدگاه نتانياهو" بخش هائی از نخستين مصاحبه بنجامين نتانياهو پس از گزينش هفته گذشته وی توسط شيمون پرز رئيس جمهوری اسرائيل برای تشکيل دولت آتی اسرائيل را با لالی ويموت خبرنگار مشترک اين روزنامه و مجله نيوزويک چاپ کرده است، که موضع او در مورد ايران، از جمله واکنش به برنامه پرزيدنت اوباما برای تماس و گفتگو با ايران را نيز منعکس ميکند.

نتانياهو در پاسخ به اين سئوال که وی راجع به دولت جديد آمريکا - که ممکن است دوستی اش با اسرائيل به اندازه دولت بوش نباشد - چه نظری دارد؟ ميگويد: من دو ملاقات بسيارخوب با پرزيدنت اوباما داشته ام. من او را آماده توجه به ايده های جديد، و در جستجوی ايده هائی نو و مسيری تازه برای رسيدن به نتيجه ای موفقيت آميزاز مذاکرات اسرائيلی - فلسطينی، و کل اوضاع خاورميانه، ديدم. او به من گفت تلاش ايران در مورد تسليحات اتمی برای آمريکا پذيرفتنی نيست. ايده هائی که من برای طی مسيری جديد در مورد صلح ارائه دادم برايش بسيار جالب بود. مسلح شدن ايران به تسليحات اتمی فقط تهديدی بزرگ برای اسرائيل نيست، بلکه متوجه تقريبا هر دولت عربی در خاورميانه است. بسياری از دولت های عرب وارد يک مسابقه تسليحات اتمی ميشوند، و اين به زيان تمامی آنهائی است که خواستار صلح و امنيت هستند. ما اگر ميخواهيم با فلسطينيان به پيشرفت برسيم، اين، ارتباطی لاينفک با بازداشتن ايران ازفراهم کردن تسليحات اتمی دارد. البته من بلافاصله به مذاکرات صلح با فلسطينيان ادامه ميدهم و بهيچ وجه آن را مشروط به پيامد راجع به ايران نمی کنم، اما جامعه بين المللی بايد برای بازداشتن ايران از فراهم ساختن تسليحات امحای جمعی آنچه را که در توان دارد انجام دهد.

نتانياهودر پاسخ به اين سئوال که آيا فکر ميکند بدون اقدامی نظامی متوقف ساختن برنامه اتمی ايران امکان پذير است؟ ميگويد: ايران به سبب بحران اقتصادی و تنزل شديد قيمت های نفت، به ميزانی قابل توجه ضعيف تر از شش ماه پيش است. اين رژيم در مقابل فشار، که بايد تشديد شود، آسيب پذير است. اما هيچ يک از تحريم ها و تدابير ديگر موثر نخواهد بود اگر معتقد باشند که گزينش نظامی در دستورکار نيست.

* آژانس بين المللی انرژی اتمی تا روشن شدن سياست خارجی آمريکا وارد اقدامی جدی عليه ايران و سوريه نميشود

گلف تايمز روزنامه انگليسی زبان قطر زير عنوان"آژانس بين المللی انرژی اتمی برنامه های اتمی ايران را بررسی ميکند" می نويسد آزانس قرار است در اجلاس بهاری خود از روز دوشنبه برنامه اتمی ايران را به بحث و تبادل نظر بگذارد اما ديپلمات ها در انتظار اقدامی فوری نيستند زيرا دولت جديد آمريکا کماکان در مرحله بررسی سياست های خارجی است.

گلف تايمز می نويسد در نخستين اجلاس هيات مديره اين آژانس سی و پنج کشوری پس از آغاز رياست جمهوری باراک اوباما درآمريکا، همچنين گزارشهائی مطرح ميشود که سايت بمباران شده درسوريه توسط اسرائيل يک رآکتور اتمی بود، و نيز چه کسی جانشين محمد البرادعی مدير کل آژانس خواهد شد.

گلف تايمز با اين يادآوری که البرادعی هفته گذشته گزارشی ارائه داد که نشان ميدهد ايران به پرسش های راجع به پيشينه تحقيقات مرتبط با تسليحات اتمی پاسخ روشنی نداده است و به رغم تحريم های شورای امنيت به غنی سازی اورانيوم ادامه ميدهد به نقل از ديپلمات ها در وين می نويسد بعيد است هيات مديره آژانس وارد اقدامی عليه ايران و يا سوريه شود زيرا دولت جديد آمريکا کماکان در روند شکل دادن به سياست های خارجی است.

گلف تايمز می نويسد ديپلمات ها ميگويند کمتر نگرانند که ايران فعلا از نظرتئوری، به قدر کافی اورنيوم غنی شده در اختيار دارد که بتواند با تغييراتی از آن برای توليد تسليحات اتمی استفاده کند - سناريوئی که رهبران در تهران تکذيب کرده اند. انتقاد ديپلمات ها از ايران بر سر ندادن اجازه دسترسی بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی به اسناد، مقامات و تاسيسات برای مشخص ساختن ماهيت مقاصد اتمی ايران است.

XS
SM
MD
LG