لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۸

رییس جمهوری آمریکا می گوید می خواهد برای پشبرد صلح در خاورمیانه با لبنان همکاری کند


کاخ سفید می گوید پرزیدنت باراک اوباما در تماسی با همتای لبنانی خود به او گفته است که در انتظار است برای پیشبرد صلح در منطقه با لبنان همکاری کند.

در بیانیه کاخ سفید که امروز، جمعه، صادر شد گفته می شود آقای اوباما روز پنجشنبه در یک گفت و گوی تلفنی با میشل سلیمان رییس جمهوری لبنان، گفت او از دادگاه ویژه باری لبنان، که قرار است روز یکشنبه در لاهه، در هلند، کارش را آغاز کند پشتیبانی می کند.

این دادگاه، که از حمایت سازمان ملل متحد برخوردار است، مظنونین ترور رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان در سال ۲۰۰۵ را محاکمه خواهد کرد.

سازمان عفو بین الملل امروز، جمعه، گفت دادگاه گامی مثبت است، اما نقطه تمرکز آن محدود تر از آن است که اعتماد عمومی را کسب کند، مگر این که با اقدامات دیگری برای توجه به موارد فاحش نقض حقوق بشر در گذشته، و نیز آنچه در حال حاضر ادامه دارد همراه شود.

عفو بین الملل از دولت لبنان خواست تحقیقات مستقلی درباره دیگر اتهامات نقض حقوق بشر، که در سالهای اخیر صورت گرفته اما در حوزه ماموریت دادگاه نبوده است انجام دهد. گروه طرفدار حقوق بشر مشخصا به کشته شدن شهروندان در اردوگاه آوارگان فلسطینی نهر البارد در جریان نبرد ارتش با ستیزه گران افراطی در سال ۲۰۰۶ اشاره می کند.

دادگاه ویژه وظیفه دارد درباره انفجار یک بمب کامیونی که روز ۱۴ فوریه ۲۰۰۵ رفیق حریری و ۲۲ تن دیگر را در بیروت کشت تحقیق کند.

روز پنجشنبه وزیر دادگستری لبنان گفت او یقین دارد دادگاه مشخص خواهد ساخت چه کسی حریری را کشت. ابراهیم نجار همچنین گفت لبنان با دادگاه ویژه کاملا همکاری خواهد کرد.

بسیاری از لبنانی ها سوریه را مسئول حمله می دانند، اما دمشق این اتهام را تکذیب کرده است.

XS
SM
MD
LG