لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۲

گزارش اجتماعی: گردشگری درمانی؛ شیوه ای برای جذب جهانگرد در سریلانکا   


ران کوربن، خبرنگار صدای آمریکا، بانکوک

گردشگری درمانی در سریلانکا برای جذب بازدید کنندگان غربی که در جستجوی یافتن راه های متفاوت درمانی هستند، شیوه های نوینی ارایه می کند.

بخش گردشگری درمانی و بهداشتی در سریلانکا که به تازگی در میان گردشگران غربی از محبوبیت بسیاری برخوردار شده است، با ارایه راه های درمانی باستانی و استفاده از گیاهان دارویی و ماساژ، انرژی جدیدی در آن دسته از افراد که زندگی پر مشغله ای دارند خلق می کند.

طب سنتی ۳۰۰۰ ساله ، داروهای طبیعی و مواد ارگانیک آسیای جنوبی، درد و بیماری را از گردشگران دور می کند.

شیوه درمانی «آیورودا»، بر بنیان استفاده از گیاهان و روغن های طبیعی و رژیم غذایی استوار است.

«آیورودا» از واژه سانسکریت «آیو» به معنی زندگی و «ودا» به معنی علم و دانش گرفته شده است.

ریچارد پرو، درمانگر و متخصص طب گیاهی در جنوب غربی سریلانکا می گوید :« درمان زمانی موفقیت آمیز خواهد بود که داروهای گیاهی از بهترین کیفیت برخوردار باشند. گیاهان نیز همچون انسان ها در معرض بیماری قرار می گیرند و برای درمان باید تنها از گیاهان سالم استفاده کرد.»

وی در عین حال برای دستیابی به بهترین درمان، برای گیاهان دعا می خواند.

متخصصین طب سنتی آیورودا بر این باورند که با تمرکز بر منابع انرژی بدن، ضربان اعصاب، ماهیچه و تغییرات هورمونی و صرفاً با ایجاد تعادل در اعضای بدن، بیمار را درمان می کنند.

پوشپا واردانا، یکی از پزشکان «آیورودا» که از سال های ۱۹۸٠ این نوع درمان را ترویج می کند، چنین می گوید :«یکی از علت هایی که این درمان سنتی بین مراجعه کنندگان غربی رایج شده این است که نسبت به داروهای غربی از عوارض جانبی کمتری برخوردار است. آیورودا بهترین عامل التیام و درمان جسمی و حتی التیام روح و روان است. در دنیای کنونی که انواع داروهای شیمیایی مصرف می کنیم، شیوه درمانی ما از گیاهان طبی استفاده می کند و هیچ عارضه ای به جای نخواهد گذاشت.»

به بیماران، علاوه بر گیاهان دارویی، رژیم های غذایی طبیعی، چای، مدیتیشن، یوگا و ماساژ نیز توصیه می شود.

متل های کنار دریا به یک مرکز تجاری بدل شده که به بازار و صنعت گردشگری درمانی رونق بخشیده است.

دیلیپ مودادنیا، مدیر عامل مرکز توسعه گردشگری سریلانکا می گوید:« این شیوه های طب سنتی از درمان جسمی فراتر رفته و بر روح و روان که برای بسیاری از گردشگران غربی عامل جذابی است، تمرکز می کند. روش های التیامی سنتی قدمت ۲۵۰۰ ساله دارند. آیورودا بر جسم، روح و روان فرد متمرکز می شود و استفاده از آن در بسیاری از هتل ها با موفقیت همراه بوده است.»

فشار خون و استرس از جمله بیماری هایی هستند که توسط آیورودا درمان می شوند.

برخی از بازدید کنندگان نیز برای درمان سرطان، آرتروز و حتی بیماری های سیستم مرکزی اعصاب به این متخصصان مراجعه می کنند.

واردانا می گوید :« توان پزشکی جهان غرب در درمان به شیوه جراحی است اما پزشکان اغلب بیش از حد دارو تجویز می کنند و در ضمن جامعه پزشکان غربی از توجه به سلامت روح و روان غافل می شوند. با وجود اینکه جراحی های پیشرفته غرب غالباً بی عیب و نقص است اما باید به سلامت روحی و غذا نیز توجه کرد.»

تیلاکاواتی ایکلاهاواگه، فیزیوتراپ مرکز آیورودا می گوید تجربه نشان داده است مردم جهان غرب به دلیل سرعت بالای زندگی روزمره، استرس زیادی متحمل می شوند.

مانیک رودریگر، مدیر اجرایی این مرکز می گوید :« با وجود کندی اولیه، محبوبیت آیورودا و درمان های سنتی، به ویژه بین مسافران اروپایی بسیار افزایش یافته است. بازدید کنندگان احساس سلامت و توان جسمی بیشتری می کنند و به مزایای این داروهای گیاهی پی می برند. آنها به توانمندی متخصصان ما اعتماد دارند.»

بیشتر بازدید کنندگان این مرکز که از طب سنتی استفاده می کند، زنان هستند و مردان تنها ۲۰ درصد مراجعه کنندگان را تشکیل می دهند.

در حال حاضر سالانه بیش از ۴۴۰ هزار گردشگر از سریلانکا دیدن می کنند.

دولت اخیراً قوانین جدیدی برای همه انواع شیوه های بهداشتی و درمانی از جمله آیورودا وضع کرده است.

برخی نسبت به وجود فلزات سمی همچون روی، جیوه و آرسنیک در داروهای آیورودا ابراز نگرانی کرده اند. مقامات اعلام کرده اند مقررات جدید از استانداردهای کیفی این داروها و ضمانت سلامت گردشگرانی که برای تجدید قوا و درمان به سریلانکا سفر می کنند، اطمینان حاصل خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG