لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۸

وزیر دفاع ایران در مورد تحویل یک سیستم دفاع موشکی با مقامات روسیه مذاکره می کند


وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران به مسکو رفته است و گزارش می رسد قصد دارد مسکو را به تحویل دادن سیستم های دفاع موشکی که می تواند به دفع حملات هوایی احتمالی اسراییل یا آمریکا به ایران کمک کند، ترغیب کند.

منابع خبری روسیه به نقل از مقامات گزارش می دهند مصطفی محمد نجار روز دوشنبه مذاکرات «سازنده ای» با همتای روس خود، «آناتولی سردی یوکف» انجام داد.

گزارش ها حاکی است گفت و گوهای نجار بر تشویق مسکو به اجرای قرارداد بحث انگیز تحویل سیستم های موشکی ضد هوایی اس - ۳۰۰ به تهران متمرکز بود. گفته می شود توافق مقدماتی سال پیش به دست آمد، اما مسکو هنوز در مورد تحویل دادن سیستم تصمیم ضد هوایی نگرفته است.

خبرگزاری دولتی ایران به نقل از نجار می گوید توسعه ناتو، قاچاق مواد مخدر و تروریسم تهدیدهای عمده ای برای ثبات منطقه خلیج فارس هستند. گزارش ایرنا به سیستم دفاع ضد موشکی اشاره ای نمی کند.

اسراییل و آمریکا هر دو سعی کرده اند مسکو را از اجرای قرارداد منصرف کنند. هر دو تهران را به اجرای یک برنامه پنهانی اتمی برای به وجود آوردن یک زرادخانه اتمی متهم کرده اند.

روسیه این گزارش را که قصد دارد به مناطق آشوبزده سیستم های دفاع هوایی بفروشد تکذیب کرده است. اما فروش تسلیحات پیشرفته به ایران می تواند بر مناسبات آن با غرب، در زمانی که دولت اوباما گفته است ممکن است نزدیکتر با مسکو کار کند، تاثیر بگذارد.


XS
SM
MD
LG