لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۷

مقامات ونزوئلا: چاوز در رفراندوم قانون اساسی پيروز شد


روزيکشنبه مردم ونزوئلا به رفراندومی رأی دادند که به محدوديت انتخاب شدن مقامات دولتی در ونزوئلا خاتمه داد. متمم قانونی جديد به پرزيدنت هوگو چاوز اجازه ميدهد تا بطور نامحدودی خود را کانديد رياست جمهوری کند.

پرزيدنت چاوز در آستانه برگزاری همه پرسی گفت که پيروزی در اين رفراندوم ضروری است تا او فرصت پيدا کند و مرحله تحول به دولت سوسياليستی را تکميل سازد.

در همين حال، آقای چاوز ديروز گفت برای بهبود روابط با واشنگتن و آغاز گفتگوهای مستقيم با رئيس جمهوری آمريکا، باراک اوباما، آمادگی دارد.

رئيس جمهوری ونزوئلا گفت وی هر موقعی با آقای اوباما گفتگو خواهد کرد.

اين رهبر چپی آمريکای لاتين اشاره کرد وی علاقه دارد در جريان گفتگوهای کشورهای قاره آمريکا که در بهار سال آينده در ترينيداد برگزار خواهد شد بطور رو در رو با آقای اوباما گفتگو کند.

رئيس جمهوری ونزوئلا روز شنبه همچنين به خبرنگاران گفت که ده سالی که در قدرت بوده است هيچ نيست. وی گفت نمی داند چرا بعضی ها اين مساله را مورد انتقاد قرار می دهند.

رفراندوم پيش رو متممی بر قانون اساسی بود که به موجب آن محدوديت انتخابی برای مقامات رسمی ونزوئلا شد.

رای دهندگان ونزوئلايی دو سال پيش در پای صندوق های رای دست رد به پيشنهاد مشابهی زدند. پرزيدنت چاوز گفته بود چنانچه اينبار نيز متمم پيش نويس قانون با عدم مقبوليت عام روبرو شود، تلاش ديگری در آينده انجام خواهد گرفت.

حدود يکصد ناظر بين المللی برای انجام نظارت بر رای گيری روز يکشنبه در ونزوئلا بسر بودند.

پرزيدنت چاوز نخستين بار در سال ۱۹۹۸به اين مقام انتخاب شد، و در انتخابات بعدی نيز مجددا انتخاب شد. قانون اساسی ونزوئلا پيش از تصويب اين رفراندوم آقای چاوز را از انتخاب شدن در سال ۲۰۱۳هنگامی که اين دوره را به پايان می رسد منع کرده بود.

XS
SM
MD
LG