لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۶

گزارش: در آستانه رفراندوم ملی ونزوئلا


در آستانه رفراندوم ملی ونزوئلا ده ها هزار نفر از پشتیبانان هوگو چاوز رییس جمهوری آن کشور در خیابان های کاراکاس گرد آمدند.

هدف از این گردهمایی حمایت از اصلاحیه ای بر قانون اساسی ونزوئلا است که محدویت زمانی دوره ریاست جمهوری و سایر مقامات انتخاب شده آن کشور را حذف و راه را برای ریاست جمهوری مادام العمر چاوز هموار می کند.

در همین حال دولت ونزوئلا از تظاهرات اپوزیسیون و مخالفان این اصلاحیه جلوگیری کرد.

روز پنجشنبه ده ها هزار نفر از شهروندان ونزوئلا در کاراکاس پایتخت آن کشور حمایت خود را از رفراندومی به منظور برداشتن محدویت زمانی دوره ریاست جمهوری اعلام کردند تا هوگو چاوز رییس جمهوری آن کشور بتواند آن چه وی آن را انقلاب سوسیالیستی می نامد به انجام رساند.

آقای چاوز که خود در این گردهمایی شرکت داشت در جمع پشتیبانان خود گفت او و حامیانش در رفراندومی که روز یکشنبه ۱۵ فوریه (۲۷ بهمن) برگزار خواهد شد اپوزیسیون را شکست خواهند داد و افزود من از سوی همگی شما می گویم که ما نتیجه رفراندوم یکشنبه را، هر چه باشد، به رسمیت خواهیم شناخت.

در همین حال از آن جا که دولت، اپوزیسیون را از تظاهرات منع کرده بود فقط چند صد نفر از مخالفان رفراندوم توانستند در میدانی در کاراکاس دست به تظاهرات زنند.

مخالفان برداشتن محدویت زمانی دوره ریاست جمهوری شدیدا با این رفراندوم مخالفت می کنند و می گویند این اصلاحیه قانون اساسی دموکراسی را تضعیف می کند.

رفراندوم روز یک شنبه می تواند محدویت زمانی دوره ریاست جمهوری و سایر مقامات انتخاب شده آن کشور را براندازد. در نتیجه هوگو چاوز تا زمانی که در مبارزات انتخاباتی پیروز شود می تواند در مقام قدرت باقی بماند که در واقع خواست رییس جمهوری ونزوئلا است.

به گزارش یک بنگاه مستقل نظر سنجی، با تشدید تبلیغات دولتی از جمله سخنرانی های تلویزیونی هر روزه هوگو چاوز و چاپ مقالات او در یکی از روزنامه های آن کشور، حمایت از وی در هفته های اخیر افزایش یافته است.

منتقدان آقای چاوز می گویند او منابع دولتی را جهت پیروزی در این رفراندوم به کار گرفته است و دولت وی مانع از گردهمایی و تظاهرات اپوزیسیون می شود.

برخی از کارمندان دولتی نیز شکایت می کنند که برای شرکت در تظاهرات موافق رفراندوم تحت فشار قرار دارند.

در همین حال روز ۵ شنبه ونزوئلا از بانک های آن کشور خواست که اطلاعاتی در مورد حساب های بانکی سه رهبر اپوزیسیون و رییس یک ایستگاه تلویزیونی اپوزیسون را در اختیار دولت قرار دهد.

رییس جمهوری ونزوئلا این رهبران اپوزیسیون را به جلوگیری از پیروزی در رفراندوم متهم کرده است.

این رفراندوم دومین تلاش آقای چاوز برای به دست گرفتن همیشگی قدرت است.

در سال ۲۰۰۷ رای دهندگان، بسته پیشنهادی او را که محدودیت دوره ریاست جمهوری را حذف می کرد رد کردند.

بر اساس قانون اساسی فعلی ونزوئلا، هوگو چاوز که در سال ۱۹۹۸ به ریاست جمهوری انتخاب شد نخواهد توانست در
انتخابات ریاست جمهوری آینده آن کشور که در سال ۲۰۱۲ انجام خواهد شد شرکت کند.

انتظار می رود شمار رای موافق و مخالف در رفراندوم روز یک شنبه بسیار نزدیک باشد.

XS
SM
MD
LG