لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۴

قانون گذاران آمريکا برسر طرح نهايی ترميم اقتصادی توافق کردند


روز چهارشنبه مذاکرات نفس گير در سنا در جريان بود و با وجود مخالفت برخی از جمهوريخواهان توافق در کميسيون کنفرانس مجلس نمايندگان و سنا برای رأی نهائی کنگره بر سر طرح ۷۸۹ ميليارد دلاری رونق اقتصادی آمريکا بدست آمد.

***

در کنگره ی ايالات متحده مذاکرات حساس و فشرده ای ميان قانونگذاران و مقامات کاخ سفيد با هدف رسيدن به يک مصالحه بر سر مصوبه ی حدودا هشتصد ميليارد دلاری ترميم اقتصادی آمريکا در جريان است.
اميد قانونگذاران اين است که در نخستين نشست ساعت سه بعدازظهر کميته ی مشترک دو مجلس نمايندگان و سنا شرايط برای يک مصالحه آماده باشد.

سناتور مکس باکوس، رئيس دموکرات کميته ی امور مالی سنا، يکی از اعضای کميته ی مشترک مذاکرات، گفت آرای کافی برای تصويب نسخه ی مشترکی که ارزش آن هفتصد و هشتاد و نه ميليارد دلار است وجود دارد. باکوس گفت احتمال زياد وجود دارد مجلس نمايندگان پنج شنبه و سنا جمعه نسخه ی مشترک را به رای بگذارند.

اينک تمام چشم ها به دفتر رهبران دو مجلس است.

سناتور دموکرات هری ريد، رهبر اکثريت در سنای آمريکا، پس از ده ساعت مذاکرات پشت درهای بسته از پيشرفت های چشمگير برای آشتی دادن نسخه ی مجلس نمايندگان و سنا خبر داده و بدون اشاره به جزئيات اين پيشرفت ها ابراز اميدواری کرده بود کنگره امروز به توافق دست يابد.

سناتور ريد و ننسی پلوسی، رئيس مجلس نمايندگان، ديروز برای آخرين هماهنگی ها ملاقات ديگری با پرزيدنت اوباما در کاخ سفيد داشتند.

نسخه ی مصوب سنا هشتصد و سی و هشت ميليارد دلار و نسخه ی مجلس نمايندگان هشتصد و نوزده ميليارد دلار است و بنظر می رسد تلاش ها برای تقليق ارزش نسخه ی نهايی به زير هشتصد ميليارد دلار نتيجه بخش بوده است. نسخه ی سنا در بخش معافيت های مالياتی سنگين تر اما، نسخه ی مجلس نمايندگان به صرف بودجه برای امور توسعه و عمران توجه بيشتری نشان داده است. در طرح سنا دويست و هشتاد و چهار ميليارد و ششصد هزار دلار به معافيت های مالياتی و پانصد و پنجاه و سه ميليارد و ششصد هزار دلار به صرف برنامه های عمرانی و خدماتی اختصاص يافته است. بر طبق نسخه ی سنا هفتاد و هشت درصد بودجه طی دو سال آينده هزينه می شود که از انتظارات رئيس جمهور هم فراتر است. پرزيدنت اوباما انتظار دارد هفتاد و پنج درصد بودجه ی درخواستی طی سال جاری و سال آينده هزينه شود.

ننسی پلوسی پس از نخستين راند مذاکرات گفت اميدوارست مصوبه تا پايان هفته آماده باشد اما، اشاره کرده است گروهی از دموکرات های ليبرال در مجلس نمايندگان از حذف کمک های آموزشی در نسخه ی سنا ابراز نگرانی کرده اند.

دموکرات های محافظه کار پس از ملاقات شب گذشته با پرزيدنت اوباما به خبرنگاران گفتند رئيس جمهور به آنها اطمينان داده است در راستای کنترل بودجه ی فدرال دست به کار شود.

کارشناسان معتقدند احتمال توافق سريع ميان دو مجلس و کاخ سفيد بر سر معافيت های مالياتی بسيار زياد است اما، مذاکرات بر سر بخش صرف بودجه پيچيده خواهد بود.

دموکرات ها در دولت و کنگره در چند جبهه بطور همزمان به جنگ بحران اقتصادی رفته اند اما، جمهوريخواهان تقريبا يکپارچه با طرح مخالفت می کنند.

در دو روز گذشته شاهد کمپين رئيس جمهور در خارج از واشنگتن برای بسيج افکار عمومی و ملاقات هايی با قانونگذاران در حمايت از طرح ترميم اقتصادی اش بوديم. يکی از اهداف اصلی کمپين دو روز گذشته در اينديانا و فلوريدا دفاع از کمک های درخواستی برای بخش آموزش بود که در نسخه ی سنا حذف شده است. امروز پرزيدنت اوباما با هدف تاکيد بر اهميت کمک ها به دولت های ايالتی که آن هم از طرح حذف شده است باتفاق تيم کين، فرماندار دموکرات ويرجينيا، از يک پروژه ی نيمه تمام عمرانی در بزرگراهی در اسپرينگفيلد ويرجينيا بازديد کرد. رئيس جمهور گفت ايالت های سراسر کشور به کمک های مورد نظر او در طرح ترميم اقتصادی نيازمندند و او تلاش خواهد کرد آنها را در قبال دريافت چنين کمک هايی پاسخگو سازد.

جوزف بايدن، معاون رئيس جمهور، هم امروز به تلاش های رئيس جمهور پيوسته و باتفاق اد رندل، فرماندار پنسيلوينيا، از يک پروژه ی نيمه تمام پل سازی در آن ايالت بازديد می کند. آقای بايدن سپس در کنگره ی ايالتی پنسيلوينيا در هريسبرگ برای قانونگذاران آن ايالت سخنرانی می کند.
ديشب، رام امانوئل، رئيس دفتر رئيس جمهور، و پيتر ارسزگ، رئيس دفتر مديريت و بودجه ی کاخ سفيد، بلافاصله پس از تصويب طرح توسط سنا راهی کنگره شدند. کاخ سفيد می کوشد راهی پيدا کند تا حدود شانزده ميليارد دلار کمک به توسعه ی مدارس و مراکز آموزشی و چهل ميليارد دلار کمک به دولت های ايالتی را که در مصالحه برای جلب حمايت سه سناتور جمهوريخواه از طرح حذف شد به مصوبه بازگرداند اما، بنظر می رسد فشارها برای افزودن دوباره ی چهل ميليارد دلار کمک به دولت های ايالتی چندان نتيجه بخش نباشد. دموکرات ها مدعی اند کمک های آموزشی يکصد هزار فرصت شغلی پديد می آورد.

سه سناتور جمهوريخواهی که در رای گيری سنا به دموکرات ها پيوستند خواسته اند در مصالحه با مجلس نمايندگان تغييری عمده در مصوبه ی سنا اعمال نشود. اين سه تن از سوی هم حزبی های خود بشدت تحت فشار سياسی قرار دارند. طرح سنا چهل و دو درصد معافيت های مالياتی را شامل می شود در حالی که در نسخه ی مجلس نمايندگان يک سوم به معافيت های مالياتی اختصاص يافته است.
به گفته ی دموکرات ها در نظر گرفتن الويت های رئيس جمهور و حفظ اتفاق نظر کنونی در کنگره ممکن است به بهای کاهش پانزده هزار دلار معافيت مالياتی خريداران مسکن منجر شود.

سناتور جمهوريخواه ميچ مک کانل، رهبر اقليت در سنا، با ابراز ترديد نسبت به اينکه مصوبه به ايجاد کار و احيای اقتصاد کمک کند می گويد آنچه که روشن است اين است که اين طرح به بدهی های ما افزوده و سال به سال کشور را با بهره ای سنگين تر روبرو می کند.

در عين حال، فشارها برای کاهش معافيت های مالياتی مندرج در نسخه ی سنا که برای خريداران خودرو در نظر گرفته شده رو به افزايش است.
در اين ميان، جنرال موتورز می گويد ده هزار حقوق بگير آن خودروسازی در سراسر جهان و دوازده درصد از نيروی کارش در آمريکا بزودی بيکار خواهند شد.

پرزيدنت اوباما معتقد است طرح ترميم اقتصادی تنها يکی از سه ستون استراتژی او برای به حرکت درآوردن اقتصاد کشور است. نجات سيستم بانکی از رکود و بازگرداندن ثبات به بازار مسکن دو پايه ی ديگر است.

تيموتی گايتنر، وزير خزانه داری، ديروز با تشريح طرحی بالغ بر دو هزار ميليارد دلار راههايی را برای نجات سيستم بانکی و اعتباری ارائه داد که بدليل فقدان جزئيات اجرايی با واکنش منفی بازار سهام، وال استريت، روبرو شد و ارزش سهام داوجونز در کمتر از چند ساعت سيصد و هشتاد و دو واحد سقوط کرد.

پرزيدنت اوباما ضمن دفاع از طرح وزير خود گفت وال استريت از بحران کنونی سهل و ساده بيرون نخواهد آمد.

امروز برای دومين روز متوالی تيموتی گايتنر برای تشريح برنامه اش به سنا آمد و در برابر کميته ی امور بودجه با پرسش های دشوار قانونگذاران روبرو شد. مديران هشت بانک بزرگ آمريکا نيز امروز در نشستی در کنگره در برابر کميته ی امور مالی مجلس نمايندگان حاضر شدند تا درباره ی نحوه ی استفاده از صد و شصت ميليارد دلار کمک های اخير دولت فدرال به بانک ها پاسخ دهند. بررسی چگونگی بازگرداندن اعتماد به سيستم مالی در کانون نشست امروز قرار داشت. جمهوريخواهان نسبت به موفقيت طرح نجات مالی تيموتی گايتنر عميقا ابراز ترديد کرده و واکنش مناسبی نشان ندادند.

همزمان يک حرکت گسترده از سوی گروههای فعال سياسی شکل گرفته است تا با تحت فشار گذاشتن قانونگذاران جمهوريخواه ميانه رو مانع رای مثبت احتمالی آنها به نسخه ی نهايی طرح ترميم اقتصادی شود. در چند روز گذشته هفتصد هزار ای ميل به دفاتر اين قانونگذاران جمهوريخواه ارسال شده است. در کانون فشارها هفت جمهوريخواه تازه کار و ميانه رو در مجلس نمايندگان و سه سناتور ميانه روی جمهوريخواه، ارلن اسپکتر، المپيا اسنو، و سوزان کالينز قرار دارند. اين سه سناتور رسما از طرح رئيس جمهور حمايت کرده اند. سناتور اسپکتر که در انتخابات سال دو هزار و چهار از سوی هم حزبی هايش با تهديد جدی از دست دادن کرسی اش روبرو بود در انتخابات سال دو هزار و ده بايد از کرسی اش در ميان مخالفت های شديد هم حزبی هايش دفاع کند.

اسپکتر درباره ی رای خود به طرح ترميم اقتصادی رئيس جمهور گفت کاری را انجام داده که بايد انجام می داد و نگران از دست دادن کرسی اش نيست.

XS
SM
MD
LG